Yeni yönetmelik ve mevzuatlar üzerinde çalışıyoruz!

fatma güldemet sarı

MIPIM’de İTO’nun çadırını ziyaret eden Bakan Sarı, sektöre nefes aldıracak yeni yönetmelik ve mevzuatlar üzerinde çalıştıklarını söyledi. Sarı, “Tüm kesimlerin taleplerini alıyoruz” dedi. Dünyanın en prestijli gayrimenkul fuarı MIPIM’e ilk kez bir Türk bakan katıldı.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, ziyaret ettiği İstanbul çadırında müteahhitlere müjde verdi. Bakan Sarı İmar Yönetmeliği, İmar Kanunu, Kentsel Dönüşüm Kanunu gibi mevzuatlar üzerinde çalıştıklarını belirterek, “Hepsini bu bir yıl içinde revize edeceğiz” dedi. Gayrimenkul sektörü temsilcilerinin ikili görüşmelerde kendilerine taleplerini aktardıklarını ifade eden Sarı, “Konuyla ilgisi olan her kesimle ikili görüşmeler yapacağız. Bunların bir kısmı tamamlandı. Çalıştaylar da düzenlendikten sonra nihai sonucu basınla paylaşacağız” diye konuştu. Bakan Sarı, fuarda uluslararası stantları da gezeceklerini ifade ederek, Türk firmalarının global arenada iş yapmaları konusunda hükümet olarak destek verdiklerini de sözlerine ekledi. Ankara’da yaşanan terör saldırısını kınayan Sarı, MIPIM Fuarı’nda tüm ülkelere teröre karşı ortak mücadele çağrısında bulundu.

TERÖRLE BOĞULMADIK
Dünyaya Türkiye’nin terörle boğulmuş bir ülke olmadığını göstermek için bir Bakan olarak bu fuara katılmak istediğini belirten Sarı, şöyle konuştu: “Terörün hedefi güvensizlik, istikrarsızlık ortamı oluşturmak. Buna fırsat vermememiz, Türkiye’yi daha ileriye götürecek projelerimizi sürdürmemiz gerekiyor.” “Türkiye’deki marka şehirleri nasıl daha ön plana çıkartabiliriz?” diye çalışma yaptıklarını da söyleyen Bakan Sarı, her il için özel projeler üretmek üzere ikili görüşmeler yaptıklarını aktardı. Sarı, “Silopi ve Sur bunun ilk aşamalarından olacak” diye konuştu.

SEKTÖRE TAM DESTEK
Türkiye’nin potansiyelini ve gücünü bütün dünyaya tanıtmak için bu fuarları önemsediklerini aktaran Sarı, bütün belediyelerin bu fuara katılması gerektiğini kaydederek “Böyle bir tecrübe yerinde yaşanarak edinilmeli” dedi. İnşaatın, dünyanın lokomotif sektörlerinden biri olduğuna dikkati çeken Sarı, gayrimenkul sektörünün inşaatla büyüdüğünü, bu yüzden çok önemsediklerini ve herkesin bu fuarda aktif katılımcı olmasını istediklerini kaydetti.
Sabah