Osmanlı Pazarı yangına dayanıklı malzemeden yapılacak!

melih gökçek

Büyükşehir, yanan Osmanlı Pazarı’nın ihalesini tamamladı. Yeni pazar yangına dayanıklı malzemeden yapılacak. Üç ay içinde tamamlanacak pazar, 5.5 milyon liraya mal olacak
Büyükşehir Belediyesi, 20 Aralık’ta elektrik kontağından çıkan yangın sonucu tamamen yanarak kül olan Osmanlı Halk Pazarı’nın ihalesini tamamladı. 3 ay içerisinde tamamlanarak hizmete sunulması planlanan yeni çarşıda birçok yeniliğin yanı sıra, modern ve estetik görünüm de sağlanacak. 5,5 milyon TL’ye mal olacak, toplam 6 bin 365 metrekarelik alandaki çalışmalar kapsamında 253 adet yeni dükkân yangına dayanıklı malzemeden yapılacak.

GÖKÇEK ESNAFLA BULUŞMUŞTU
Yangın sonrası Osmanlı Halk Pazarı esnafıyla hemen bir araya gelerek, taleplerini dinleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, çarşının yeniden yapılması kararının ardından çalışmaların başlatılması talimatını vermişti. Kullanılamaz hale gelen bölgeyi temizleyen Büyükşehir Belediyesi, Meclis’te karar alınır alınmaz 253 adet dükkânın yeniden yapımı için proje çalışmalarına başladı. Bölge esnafının en iyi ve rahat şekilde işlerini yürütebilmesi için dizayn edilen yeni projede adeta yok yok…

ISI YALITIMI DA YAPILACAK
151 adet 3.5X3.5 metre, 82 adet 3.5X5 metre, 3 adet 3.5X2 metre, 1 adet 5X2 metre, 14 adet 3X3 metre ve 2 adet de 3X5 metre olmak üzere 253 adet yeni dükkânın yapılacağı yeni çarşıda birçok yenilik de beraberinde geliyor. Eski metruk görüntüsünden eser kalmayacak olan, proje görüntüleri de hazırlanan ve ihalesi tamamlanan modern, estetik görünümlü çarşıda; ısı yalıtımlı, yangına dayanıklı, güvenlikli yeni dükkânlar yer alacak.

HER DÜKKÂNIN OTOMATİK KEPENK SİSTEMİ OLACAK
3 ay içerisinde tamamlanarak, bölge esnafına teslim edilmesi planlanan yeni projede Osmanlı Halk Pazarı’na ilişkin şu yenilikler öngörülüyor:
Bay-bayan mescit ve abdesthane yer alacak,
Duvarlar, ısı yalıtımlı sandwich panel olacak,
Tavanda yangına dayanıklı alçıpan asma tavan kullanılacak,
Mekânlara ait ısıtma ve soğutma sistemi olarak VRF sistem kullanılacak,
Genel kapılar fotoselli, dükkânlara ait kapılar ise otomatik kumandalı kepenk olacak,
Ses sistemi bulunacak,
Güvenlik kamera sistemi kullanılacak,
Elektrik kesintilerine karşı jeneratör yer alacak,
Gündüz doğal ışıklandırma sağlanacak.

 

 

Sabah