Yeni Emlak Yasası hepimizi kapsamalı!

köksal ünal

Eskidji Ankara Bölge Ortağı Köksal Ünal, EmlakYasası’nın tüketici, emlakçı, müteahhit, bankalar ve devlet ayaklarını kapsayacak şekilde düzenlenmesi gerektiğini ifade etti.

İnşaat sektörünün rekor hızla büyüdüğü son yıllarda artan konut üretimi ve ticareti paralelinde devasa bir sektöre dönüşen emlak piyasasının yeniden düzenlenmesi ihtiyacı doğarken, hükümetin gündemindeki emlak yasası düzenlemesine sektörden çeşitli görüş ve öneriler geliyor. Gayrimenkul sektörü uzmanı Köksal Ünal, konuya sadece “Emlak Yasası olarak bakıldığı için biraz hatalı gidildiğini” ifade etti. Emlak piyasasının 5 temel ayağı bulunduğuna dikkat çeken Ünal, “Yeni yasa tüketici, emlakçı, müteahhit, bankalar ve devlet olmak üzere 5 ayağı da kapsayacak şekilde bir bütün olarak düzenlenmelidir” dedi. Ünal, piyasanın işleyişi, vergi ve diğer boyutları ve bu alanda faaliyet gösterenlerin niteliklerine ilişkin yapılacak mevzuat düzenlemelerin büyük önem taşıdığını vurguladı.

BİR ARADA OLMALIYIZ
Bizim emlakçılar olarak müteahhitlerden kopmamız mümkün değil diyen Ünal, “Biz onların ürettiğini satıyoruz. Müteahhitlerin Maliyeden kopması da söz konusu olamaz. Çünkü devlete vergi veriyor, harçlarını ödüyor, daireler satıldığında metrekarelerine göre vergiler ödeyip faturalar kesiyor. Bankalardan kopması mümkün mü? Bankalar da ister konut kredisi ister proje kredisi olarak bu işin finansmanını sağlıyor. Bu nedenle hepsinin bir arada olduğu bir formül bulunmalı” dedi.

Sabah