TOKİ 50 bin sosyal konut projesine 1 günde 5 bin başvuru geldi!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, AK Parti Kadın Kolları tarafından Üsküdar’da düzenlenen “Kadınlar Şehri Konuşuyor” etkinliğine katılım gösterdi.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre, TOKİ’nin yeni sosyal konut projesine ilişkin soru üzerine, 50 bin konut yapılacağını ifade eden Bakan Kurum, “Arkadaşlardan aldığım bilgiye göre başvuru şu ana kadar 5 bini geçti. Önemli bir kampanya. İstanbulumuzda 6 bin 300 konutun talebini toplayacağız. Her bütçeye, her kesime hitap edebilecek önemli bir proje bu. İlçeler de belli. Başakşehir, Kayabaşı, Hoşdere ve Ayazma mevkileri ile Tuzla ve Silivri’de 6 bin 300 konut, 5 farklı projeyle yapılacak” diye açıklama yaptı.

388 TL’DEN 50 BİN SOSYAL KONUT
Cumhurbaşkanı ve Çevre ve Şehircilik Bakanı tarafından sosyal konut projesi olarak tanıtılan 50 bin konut satışı için süreç başladı. 19 Nisan tarihine kadar başvuruları alınacak TOKİ sosyal konutları için kura çekilişi gerçekleştirilecek. 2+1 ve 3+1 konutları satışa çıkarılacak olan olan TOKİ, bu hususta bazı şartlar bulunacak.

İstanbul için 6 bin 300 konutluk proje üretecek olan TOKİ Tuzla, Başakşehir ve Silivri’de konut inşa edecek. 2+1 sosyal konutlar için fiyatlar 116 bin liradan, 3+1 evler için ise 170 bin liradan başlangıç gösterecek.

Türkiye’nin 67 ilinde inşa edilecek projeler için başvuru şartları belli oldu. 20 yıl vade ile satışı gerçekleştirilecek olan konutlar için taksit tutarları ise 2+1 için 388, 3+1 için ise 759 liradan başlıyor.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?
50 bin yeni sosyal konut projesinde yar alan konutlar 2+1 ve 3+1 şeklinde tasarlanacak. Başvurular, Halk Bankası ve Ziraat Bankası’nın yetkili şubelerinden alınacak. 2+1 konutların başvuru bedeli 500 lira, 3+1 konutların 1000 lira olacak.

KURA ÇEKİLİŞİ
Başvuruları alınacak konutların ihalesi düzenlenecek satış fiyatları sonrasında açıklanacak. Başvuru sahipleri arasında TOKİ tarafından ilan edilecek tarihte ‘Hak Sahibi Belirleme’ kurası çekilecek.

TOKİ’NİN İSTANBUL KONUTLARI NEREDE?
TOKİ’nin 50 bin konutluk sosyal konut hamlesi kapsamında en çok proje İstanbul’da gerçekleşecek. İstanbul’da 5 projede toplam 6 bin 300 konut inşa edilecek. İstanbul’daki konutların gerçekleştirileceği yerler şöyle;

 1. Tuzla Aydınlı
 2. Başakşehir Ayazma
 3. Silivri Alipaşa
 4. Başakşehir Hoşdere
 5. Başakşehir Kayabaşı

TOKİ’DEN EV ALMA ŞARTLARI

 1. TC vatandaşı olmak,
 2. 2+1 konutlara başvuracakların projenin bulunduğu ilçede en az 1 yıl ikamet etmesi,
 3. TOKİ’den daha önce konut satın almamış olmak ve TOKİ’den konut kredisi kullanmamış olmak,
 4. Kendisine eşine ve velayeti altındaki çocuklara ait evi olmamak (Tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç)
 5. Aylık hane halkı gelirinin en fazla net 4 bin 500 lira, İstanbul’da ise en fazla net 4 bin 800 lira olması (3+1 konutlarda gelir şartı yok),
 6. 2+1 konutlara başvuranlarda 25, 3+1 konutlara başvuranlarda ise 18 yaşını tamamlamış olması şartları aranıyor,
 7. Bir hane halkı adına tek başvuru yapılabilir. Kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocuklarının adına yalnızca bir başvuru yapılabilir.