TOKİ 50 bin konut projesi yoğun talep!

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen günlerde müjdesini verdiği, 67 şehirde, 140 projeyle hayata geçirilecek olan 50 bin yeni sosyal konut hamlesinin detaylarını açıkladı.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre, 6 Mart itibarıyla talep toplanmaya başlandıklarını dile getiren Bulut, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uzun süredir ısrarla kültüre, tarihe, insana ve tabiata uygun bir şehircilik vurgusu yaptığını ifade etti.

Projelerin hazırlanması sürecinin, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin de etkisiyle arsa tahsislerinde ve planlama aşamasını tamamladıklarını dile getiren Bulut, bu yeni projelerin insanları tabiatla daha çok buluşturan, aile, komşuluk ve mahalle kültürünü yaşatacak ve yardımlaşmayı canlı tutacak, az katlı yatay mimariyi esas alan konutlar olarak inşa edileceğini söyledi.

”Yüzde 64’ü 2+1, yüzde 36’sı 3+1 “
Artık bina kat sayılarını tanımlarken, görünür bina kat sayısını esas aldıklarını ve bodrum katları da normal kat olarak değerlendirildiğini ifade eden Bulut, kot farkından kaynaklanan, silüeti çirkinleştiren yapıların projelerinde görülemeyeceğini dile getirdi.

Bulut, İstanbul Ayazma’daki proje gibi bazı çok katlı projelerin de revize edilip, tabiat-şehir ve insan dengesini gözeten az katlı, yatay mimari projeler haline getirildiğini söyledi.

67 şehrin dışında kalan diğer 14 ilde talep geldiği ve konut inşa edilebilecek alan olduğu sürece, bu projenin bu illerde de yapılabileceğini söyleyen Bulut, alt gelir grubu vatandaşların daha rahat konut sahibi olabilmelerini sağlamak bakımından, 2+1 konut sayısını yüzde 64 olduğunu açıkladı.

Bulut, konuşmasına şu şekilde devam etti: “Yüzde 64’ü 2+1, yüzde 36’sı 3+1 konut şeklinde. 50 bin konutun, 32 bin 198’i 2+1, 17 bin 802’si ise 3+1 şeklinde. 2+1 konutlarımız 75 metrekare ile 85 metrekare arasında değişmekte ve konut fiyatı 116 bin 400 liradan başlayıp, 13 bin 968 liradan başlayan peşinat miktarları ve 388 liralık aylık taksidi ile beraber 240 aya kadar vade seçeceği bulunmakta. 3+1 konutlarımız ise 110 metrekare ile 128 metrekare arasında değişmekte. Konut fiyatımız da 170 bin 720 lira. Peşinatı 17 bin civarında. Aylık taksidi 759 lira ve 180 aya kadar vadesi var. Görüldüğü gibi bugünün şartlarında bu fiyatlar kiranın bile altında. Dolayısıyla vatandaşlarımız kolaylıkla, rahatlıkla buradan konut sahibi olabilecek.”

“Talep toplama 19 Nisan’a kadar devam edecek”
Başvuru koşulları hakkında da konuşan Bulut, Türk vatandaşı olmak ve il sınırları içinde en az bir yıl ikamet etmek şartı olduğunu söyleyerek, 2+1 konutlar için 25 , 3+1 konutlar için de 18 yaşını doldurmuş olmak şartının olduğunu kaydetti.

2+1 konutlar için hane halkı gelirinin 4 bin 500 liranın altında olması gerektiğini söyleyen Bulut, bu rakamın İstanbul için 4 bin 800 lira olduğunu ifade etti.

Başvuruların Ziraat Bankası ve Halk Bankası aracılığıyla yapıldığını sözlerine ekleyen Bulut, vatandaşların TOKİ’nin hem internet sitesine hem de çağrı merkezine yoğun ilgisinin olduğunu hatırlattı.

Bugünkü rakamlara göre 10 bin 820 başvuru geldiğini söyleyen Bulut, çok yoğun bir ilgi olduğunu ve talep toplama işlemlerinin 19 Nisan’a kadar devam edeceğini ifade etti. Kontenjanı aşan talep olacağını planladıklarını söyleyen Bulut, fazla talep olması halinde noter huzurunda kura çekerek, hak sahipleri belirleyeceklerini ifade etti.

En geç 36 ay içinde konutları hak sahiplerine teslim edileceklerini kaydeden Bulut, 2+1 konutların taksit ödemelerinin konut teslimlerinden sonra başlayacağını söyledi.

“Toplam maliyet toplam 10 milyar lira”
Gazetecilerin sorularına cevap veren Bulut, 50 bin sosyal konut projesinin toplam maliyetinin yaklaşık 10 milyar lira olacağını söyledi. Projenin vatandaşları konut sahibi yapmanın yanında inşaat sektöründe istihdam sağlayacağını kaydeden Bulut, bir kısmı direkt bir kısmı da dolaylı olmak üzere projenin yüzde 50’sine yakın tutarının hem istihdam hem iş ortamı sağlayacağını belirtti.

TOKİ’nin mülkiyet edinme hakkı bulunduğunu dile getiren Bulut, projenin yapılacağı bütün arazilerin mülkiyetinin TOKİ’de olduğunu kaydetti.

Yeni bir yerleşim yaparken mahalle kültürünü yaşatabilecek mekanlar oluşturmayı ön planda tuttuklarını belirten Bulut, 50 bin konutla Türkiye’ye örnek olacaklarını kaydetti. Talep öngörüsüne ilişkin soru üzerine Bulut, “Başvuru sayısını tahmin edemiyorum. 50 binin 10 katına kadar da çıkabilir. Zaman içerisinde kamuoyuyla paylaşacağız.” cevabını verdi.

Bundan sonra Türkiye’de yatay mimari ve mahalle kültürünü yaşatma fikrinden ödün vermeyeceklerini vurgulayan Bulut, binaların 5 katı geçmeyeceğini söyledi. Bir kişinin bir projeden fazlasına başvuru yapamayacağını kaydeden Bulut, kinci başvuruları kabul etmeyeceklerini söyledi.

Bulut, “2+1’de satış söz konusu değil. Belki 3+1 için de bu şartları getirebiliriz. Sözleşme aşamasında bu kriterler konacak. Tek amacımız konut sahibi olamayan vatandaşlarımızı konut sahibi yapmak. Böyle bir şeye izin vermeyeceğiz.” dedi.