Konutta vergi indirimi kampanyası için acele edin!

Bankaların konut kredisi faiz oranları Mart ayında kamu bankalarının uyguladığı konut kredisi kampanyaları ile 2018’in ikinci yarısından sonra görülen en düşük seviyelere düştü.

Bankaların konut kredisi faiz oranları ortalaması yüzde 1.86’ya düşerken Ziraat Bankası’nın tabela konut kredisi faiz oranı ve VakıfBank’ın kampanyalı konut kredisi faiz oranları yüzde 1.28’e kadar düşürdü.

Bankaların konut sektörüyle sağladıkları anlaşma kapsamında Ziraat Bankası, VakıfBank, HalkBank, İş Bankası, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım ve Kuveyt Türk Katılım Bankası anlaşmalı konut projeleri için yüzde 0.98 faiz oranı ile konut kredisi kullandırmaya devam ediyor.

Kredi Pazarı’nda yer alan habere göre konut sektörünü canlandırmak için uygulanan konutta vergi indirim kampanyaları son bulmak üzere. İlk olarak 2018 Mayıs ayında başlayan kampanya kapsamında konut alımlarında, yüzde 18 yerine yüzde 8 KDV uygulanmaya başlamıştı. Buna ek olarak tapu harçlarında alıcı ve satıcı için uygulanan vergiler yüzde 4’ten yüzde 3’e düşürüldü. Kampanya ilk olarak 2018 Ekim sonuna sonra da 2018 yıl sonuna kadar uzatıldı. Yeni yıl itibariyle 31 Mart 2019’a kadar uzatılan konutta vergi indirimi kampanyaları için son günlere giriliyor.

Konut alımlarında uygulanan vergi indirimleri ile beraber 500.000 TL’lik bir konutun KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e düştüğünde ödenecek tutar 90.000 TL’ den 40.000 TL’ye düşüyor. Aynı konut için indirimden önce ödenen tapu harcı 20.000 TL iken kampanya ile beraber bu rakam 15.000 TL’ye düşüyor. Böylelikle vergi indirimleri kapsamında 500.000 TL’lik konut için 52.500 TL vatandaşın cebinden daha az çıkıyor. Vergi indirimleri kampanyası bu ay sonunda son bulacak.

Düşük Faizli Konut Kredisi Kampanyaları Ne Kadar Sürecek?
Uzmanlar kamu bankalarının uyguladığı düşük faizli konut kredisi faiz oranlarının piyasa koşullarının altında olduğunu ve uzun soluklu olmayacağını ifade ediyor. Merkez Bankası’nın hafta ortasında açıklanan Para Politikası Kurulu’nun haftalık repo faizlerini yüzde 24’te tutma kararının karşısında kamu bankalarının düşük faiz oranları uygulamakta uzun süre dinlenemeyeceği bildiriliyor. Uzmanların tahminleri Ziraat Bankası ve VakıfBank’ ın uyguladığı düşük faizli konut kredisi oranlarının seçime kadar devam etmesi ve ay sonunda tekrar yükselişe geçebileceği yönünde.