TOKİ’den 50 bin sosyal konutla kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı bir canlı yayında önemli 50 bin sosyal konuta yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin sorulara cevap verdi.

AK Parti’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki ile ilgili görüşlerini paylaşan Erdoğan, “Sayın Özhaseki bu işi iyi bilen arkadaşlarımdan bir tanesi. Ben bakın Bay Kemal gibi konuşmuyorum. Bay Kemal’e televizyon programında soruyorlar, ‘İnce’yi niye yapmadınız’ diyor, ‘Onun belediyecilik geçmişi yok, tecrübesi yok’ diyor. Lafa bak, sanki kendisinin belediyecilik geçmişi vardı İstanbul’a Büyükşehir Belediye Başkan adayı yapıldığı zaman. Onun için de Kağıthane’ye ne dedi? ‘Kağıttepe’ dedi. Niye? Tecrübe mecrübe filan bunların hiçbirisi olmadığı gibi bu işte kalkıp şimdi İstanbul’daki diyor ki ‘Erdoğan’ın geçmişinde belediye başkanlığı mı vardı.’ Erdoğan’ın geçmişinde İstanbul’dan önce belediye başkanlığı yoktu ama Erdoğan’ın geçmişi tamamen siyaset ve geçmişi özel sektörde ticaretle uğraşmış birisiydim. Oradan geldik, adımı attık ve İstanbulluya da biz mahcup olmadık. Şu anda Sayın Kılıçdaroğlu bir defa nasıl aday belirlenir bunu da bilmekten bihaber.” ifadelerini kullandı.

İzmir adaylarıyla ilgili de konuşan Erdoğan, “Adayları kantara çıkardığınız zaman İzmir’de Nihat Zeybekci nire, karşısındaki nire?” ifadesini kullandı.

Zeybekci’nin özel sektörü bilen, Denizli’de iki dönem belediye başkanlığı yapmış, daha sonra da Ekonomi Bakanlığı görevinde bulunmuş biri olduğunu söyleyen Erdoğan, “O da şu anda İzmir’de inanıyorum ki büyük projelerle dev projelerle İzmir’e bugüne kadar kazandırılamayan bir çehreyi kazandıracak.” dedi.

“TOKİ’NİN YENİ PROJESİ HAYATA GEÇTİĞİ ANDA ÇOK FARKLI BİR SES GETİRECEK”
Ucuz taksitlerle 50 bin konut yapımına ilişkin değerlendirmeler yapan Erdoğan, düşük ücretle 2+1 daireler şeklinde daha çok yapay mimari ile “zemin artı üç” ya da “zemin artı dört” şeklinde binaların inşa edileceğini söyledi. Mimari özelliklerinin de yerel olacağını kaydeden Erdoğan, “Türkiye’de bir defa riskli yapılar gerçeği var.” diye açıklama yaptı.

Vatandaşlara “Size adeta yalvarıyorum, ne olur gelin bu çarpık yapılaşmayı ortadan kaldırmak için, tüm kira bedellerinizi ödemek suretiyle buraları yıkalım, yaptıktan sonra yine sizi buralarda iskan edelim.” dediğini hatırlatan Erdoğan, “Ama bize bu konuda yardımcı olacaksınız. Bu işi sadece devletten beklemeyin. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak, böyle acılar yaşamamak, örneğin Kartal’da olduğu gibi, buralara yönelik bir düzenleme yapmak artık bir gerekliliktir. Burada kimsenin kentsel dönüşümü karşısına almaması lazım. Biz bunu muhakkak uygulayacağız. Bunun başka çıkışı yok.” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ tarafından hazırlanan projenin çok güzel olduğunun altını çizen Erdoğan, 50 bin konutlu projenin de başta İstanbul olmak üzere değişik yerlerde olacağını, vatandaşlarla birlikte bütün paydaşların bu fırsatı ranta çevirmeden konuya yaklaşması gerektiğini kaydetti.

Ödeme imkanının da çok kolay olduğunun altını çizen Erdoğan, 15, 20 yıl vadelerin bulunduğunu anlattı. Taksitlerin 336 lira, 700 lira dolayında olduğunu söyleyen Erdoğan, şu açıklamalarda bulundu:

“Adeta kira öder gibi taksit ödeyeceksin ama süreye bak, 15-20 yıl. Huzur içinde olacaksın, korku telaş içerisinde burada kalmayacaksın. Bir de mahalle esaslı, aile mefhumunu gözeten bir anlayış burada hakim, bizde şu anda kaybolan… Dikey mimaride oturan aileler, birbirlerini tanımıyor, ölüp gitse haberleri yok. Ama yatay mimaride bir defa toprağa yakınsın, mahalle kültürü orada var. Düzenlemede de binalar birbiriyle adeta böyle o mahalle esaslı olduğu için, yani okulu, camisi, alışveriş yeri hepsi orada mevcut ve birbirleriyle komşuluk hukukunu çok daha rahat ve gerçekten güçlü bir şekilde geliştirecekler ve böylece de TOKİ’nin yeni projesi hayata geçtiği anda çok farklı bir ses getirecek diye ben buna inanıyorum.”