Meram’da Kosova Cami restore ediliyor!

kosova cami

Meram Belediyesi, daha modern ve yaşanılabilir bir Meram için kentsel dönüşüm ve planlama çalışmalarıyla birlikte tarihi ve kültürel dokuyu gün yüzüne çıkarmak için restorasyon çalışmalarını da sürdürüyor. Bu kapsamda Şükran Mahallesi’ndeki tarihi Sarıgüzel Evi’nin restoresi tamamlanırken Çaybaşı Mahallesi’ndeki Kosova Camii’nin restorasyon çalışmalarında da sona gelindi.
Kentsel dönüşümle birlikte tarihi ve kültürel özelliği olan yapıların korunması için çalışmalar yaptıklarını ifade eden Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, “Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun ilçede tescillediği yapıları belediye olarak restore ediyoruz. Bu kapsamda kentsel dönüşüm çalışmalarının yapıldığı Şükran Mahallesi Gazezler Sokak’ta bulunan tarihi Sarıgüzel Evi’nde restorasyon çalışmasını tamamladık. 2 katlı ev, aslına uygun olarak restore edildi” dedi.

KOSOVA CAMİİ RESTORE EDİLİYOR
İlçede tarihi ve kültürel önemi olan yapıların korunması için Meram Belediyesi olarak azami derecede özen gösterdiklerini vurgulayan Başkan Toru, “İlçemizde bulunan tarihi yapıların korunması için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Çaybaşı Mahallesi’nde bulunan Kosova Camii’ndeki restorasyon çalışmalarında da sona geldik ve inşallah en kısa sürede tamamlayarak ibadete açmayı hedefliyoruz. Belediye olarak önceki yıllarda yaptığımız çalışmalarla çok sayıda tarihi eseri gün yüzüne çıkarmıştık” dedi.
Sarıgüzel Evi’nin restorasyonu yaklaşık 300 bin TL’ye mal olurken Kosova Camii’nin restoresi için de yaklaşık 400 bin TL’lik bütçe ayrıldı.
Meram Belediyesi