Konut Piyasası Takip Sistemi kuruluyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ikinci 100 günlük yol haritasına göre Konut Piyasası Takip Sistemi kurulacak ve hayata geçirilecek.

Sistemle ilk kez Türkiye’nin üretim ve satış aşamasını da kapsayacak şekilde konut stoku belirlenecek. Sabah Gazetesi’nden Hazal Ateş’in haberine göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca nisana kadar hazırlanmayı hedeflediği envanter çalışmasında, inşaat ruhsatı, yapı kullanma izni alınmış ancak ikamet kaydı bulunmayan gayrimenkuller bulunuyor.

Konut Piyasası Takip Sistemi kapsamında çıkarılan envanterin yatırımcılara rehbet olması planlanıyor. Bu sistemle beraber ilk kez Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri arasında konut stokları bulunuyor. Çalışmalar kapsamında son iki yıllık kayıt altına alınan ancak satış vaadi sözleşmelere yönelik veriler istendi.

TÜİK tarafından bu verilerin paylaşılmasıyla beraber gayrimenkul sektörü üretim kararlarını, bireysel yatırımcı da yatırım kararlarını daha doğru şekilde verebilecek. Satışı üç-dört yıl önce yapılan ancak tapusu teslim edilmeyen gayrimenkuller de sisteme dahil edilecek.

Gayrimenkul sektöründe arz-talep dengesinin kurulabilmesi için güvenilir bir altyapı oluşturulacak. Takip sistemi ile hangi bölgede, şehirde, ilçede, mahallede kaç satılık daire, işyeri olduğu tespit edilebilecek.

Arzın talebin önüne geçtiği bölgeler net bir şekilde görülebilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un ifadesiyle yeni sistemle beraber gayrimenkul üretimi ve satış faaliyetleri makro ölçekte izlenip, değerlendirilecek. Mevcut sistemde sadece tapusu olan konutlar kayda giriyor. Böylece satın alındığı halde tapu alınmayan ev, işyeri sistemde bulunmuyor.