Konut kredisi faizleri haftaya nasıl başladı?

Bankaların konut kredisi faizleri Mart ayında düşüşünü hızlandırdı. Mart ayında konut kredisi faiz oranlarına kamu bankalarının faiz indirimleri damga vurdu. Ziraat Bankası, VakıfBank ve HalkBank arka arkaya konut kredisi faiz oranlarında indirime gitti.

Ay içerisinde kamu bankalarının konut kredisi faiz indirimlerinin ardından Akbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası ve Anadolubank da konut kredisi faiz oranlarını düşürdü. Özel bankalar arasında görülen en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1.59 oldu.

Mart’ ın üçüncü haftası itibariyle en düşük tabela konut kredisi faiz oranı yüzde 1.28 seviyesinde. En düşük kampanyalı konut kredisi faiz oranı ise yüzde 0.98 olarak uygulanıyor. Bankaların ortalama konut kredisi faiz oranı ise yüzde 1.86’ ya geriledi.

Ziraat Bankası’nın konut kredisi faiz oranı olan en düşük tabela konut kredisi faiz oranı yüzde 1.28 üzerinden 100.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 5 yıl vade için aylık taksitleri 2.400 TL, 10 yıl vade için aylık 1635 TL’ ye karşılık geliyor.

Kredi Pazarı’nın araştırmalarına göre güncel olarak bankaların konut kredisi ürünlerine uyguladıkları faiz oranları ve kampanyalar şu şekilde;

Ziraat Bankası
Ziraat Bankası bu hafta başı itibariyle konut kredisi faiz oranlarında uyguladığı büyük faiz indirimi sonrası konut kredisi faiz oranlarını 120 ay vadeye dek yüzde 1.28 olarak belirledi.

VakıfBank
VakıfBank tabela konut kredisi faiz oranı olarak yüzde 1.75 faiz oranı sunsa da iki önemli faiz indirim kampanyası uyguluyor. VakıfBank Bahara Özel Sarı Panjur Konut Kredisi kampanyası kapsamında 10 yıl vadeye kadar yüzde 1.28 faiz oranı kullandırıyor. VakıfBank ayrıca Banka Gayrimenkulü Konut Kredisi için kampanyası için yüzde 0.98 konut kredisi faiz oranı sunuyor.

HalkBank
HalkBank konut kredisi faiz oranlarında geçtiğimiz hafta uyguladığı indirim sonrası kampanyalı Hesaplı Evim Konut Kredisi ürünü faiz oranlarını yüzde 1.28’e, Canım Evim Konut Kredisi faiz oranlarını yüzde 1.32’e, Dost Evim Konut Kredisi faiz oranlarını ise yüzde 1.85’e düşürdü.

Yapı Kredi Bankası
Yapı Kredi Bankası indirim sonrasında 10 yıl vadeye kadar yüzde 1.59 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor.

Kuveyt Türk
Kuveyt Türk Katılım Bankası ise konut finansmanı kar payı oranlarını 5 yıl vadeye dek yüzde 1.54,10 yıl vadeye kadar ise yüzde 1.59 kar payı oranı ile sunuyor.

TEB
TEB yüzde 2.58 ile standart konut kredisi ürünlerinden en yüksek faiz oranını sunsa da kampanyalı konut kredisi ürünü dahilinde yüzde 1.61 konut kredisi faiz oranı kullandırıyor.

Akbank
Akbank 24 ay vadeye kadar yüzde 1.81, 36 – 60 ay vadeye kadar yüzde 1.67 60-120 ay vadeye aralığında ise yüzde 1.61 konut kredisi faiz oranı sunuyor.

ICBC
ICBC yüzde 2.4 tabela konut kredisi faiz oranı sunsa da kampanyalı Yeni Evim Konut Kredisi ürünü kapsamında yüzde 1.62 faiz oranı ile konut kredisi sağlıyor.

Garanti Bankası
Garanti Bankası konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1.65’e düşürdü. Banka 12 ay vadeye dek yüzde 1.71, 24-120 ay ay aralığında vadelerde ise yüzde 1.65 faiz oranı kullandırıyor. 120-240 ay vade arasında ise yüzde 1.91 faiz oranı sunuyor.

İNG Bank
İNG Bank konut kredisi ürünleri kapsamında yüzde 1.67 faiz oranı kullandırıyor. Banka konut kredisine ek sunulan sigortaların kullanılması durumunda faiz oranlarını yüzde 1.65’e kadar düşürüyor.

QNB Finansbank
QNB Finansbank yüzde 1.88 konut kredisi faiz oranı ile 10 yıl vadeye kadar konut kredisi kullandırıyor.