İnşaat sektörü çıkış yılında!

Serdar İnan

Bu yıl inşaat sektörünün yükselişe geçeceğini belirten İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, “Türkiye’de 7 senede bir piyasa daralır. 1994, 2001, 2008, 2015 böyle oldu. Geçen yıl zor geçti, bu yıl çıkış yılı olacak. 2022’ye kadar tam gaz gidebiliriz” dedi.

İNANLAR İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, inşaat sektörünün bu yıl atağa geçeceğini düşünüyor. Türkiye’de her 7 senede bir piyasada daralma olduğunu belirten İnan, “1994, 2001, 2008, 2015’de daralma oldu. Geçen yıl zor geçti, bu yıl çıkış yılı olacak. 2022’ye kadar tam gaz gidebiliriz. Konut kredi faizi yüzde 1’in altına düşerse pazar inanılmaz canlanır” dedi. 2014 yılını 485 milyon lira, 2015’i 566 milyon lira ciro ile kapadıklarını dile getiren İnan, bu yıl ise 700 milyonun üzerine çıkmayı hedeflediklerini söyledi.

850 MİLYON LİRALIK PROJE

İnanlar’ın, İstanbul’da 15 projede satış ve inşaata devam ettiğini belirten İnan, Bağdat Caddesi, Zekeriyaköy, Alemdağ, Beylikdüzü, Küçükçekmece, Basın Ekspres ve Atakent’teki projelerinin değerinin 850 milyon lira olduğunu ifade etti. Şirket olarak farklı gelir gruplarına ve farklı yaşam beklentilerine göre proje ürettiklerini dile getiren İnan, “Villa da yapıyoruz yüksek bina da. 150 bin liraya sattığımız stüdyo daire de var, 4 milyon dolarlık villa da” dedi.

KRALİYET AİLESİNE 3 KAT

İnanlar İnşaat’ın yeni satışa başladığı Terrace Latus projesi ise İstanbul Beylikdüzü’nde yer alıyor. İnşaatı başlayan projede arsa sahibinin Lotus Tekstil olduğunu belirten Serdar İnan, E5 üzerine ikon bir proje inşa edeceklerini dile getirdi. 40 katlı ve 150 metre uzunluğundaki Terrace Lotus projesinde 149 konut ve 44 mağaza yer alacağını belirten Serdar İnan, “Yaptığımız projelerle bölgelerin gelecek mimarisini biz belirliyoruz. Terrace Lotus’ta da böyle olacak. 1 ayda evlerin yüzde 30’u satıldı. Satışa başlamadan 800 ön talep geldi” dedi. İnan, Katar kiraliyet ailesine de projeden 8 milyon lira değerinde 3 kat sattıklarını belirtti. İnan, Kanada’da 10 milyar dolar yatırımla butik bir villa projesi hayata geçirdiklerini kaydetti.

FİKİRTEPE’DEN ÇIKTIM

KONUT sektöründe tartışılan yatay-dikey yapılaşma konusunu değerlendiren Serdar İnan, “Ne yaptığın değil nasıl yaptığın önemli. Öyle bir yere öyle bir mimaride yaparsın ki yüksek olmasında sakınca olmaz. Ama Fikirtepe’de olduğu gibi onlarca yüksek binalara ben de karşıyım. Birkaç projede güzel gibi göründe de tüm projeler bitince insanlar oradan kaçacak. Ben bir yer almıştım ama verdim ve Fikirtepe’den çıktım” dedi.

YABANCI SATIŞI GERİLEDİ

YABANCIYA konut satış oranlarının yüzde 40’lardan yüzde 30’a düştüğünü söyleyen Serdar İnan, yaşanan terör olaylarının satışları olumsuz etkilediğini belirtti. Türkiye genelinde yılda yabancıya 2-5 milyar dolarlık konut satıldığını dile getiren İnan, “Bizim yabancıya yılda 20-30 milyar dolarlık satış yapmamız gerek”diye konuştu.

Hürriyet