Dünya’nın en büyük şehir parkı Esenler’e yapılacak!

Dünya'nın en büyük şehir parkı Esenler'e yapılacak

10. Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirve’sinde Belediye başkanları da yaptıkları çalışmaları anlattı. “

Esenler’de yoğun yapı stoğunun olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Tevkik Göksu ” Cumhurbaşkanımızın Başbakan olduğu zaman başlattığı kentsel dönüşüm projesiyle Esenler’de yer alan 100 bin’lik yapı stoğunu dönüştürüyoruz. 100 bin konuttan 50 bini konut olarak dönüşecek 50 binin yerine ise park yapacağız” dedi..

24 BİN 800 KONUT DÖNÜŞÜYOR

istanbul’un tam merkezinde yer alan Esenler’de 5 yılda 24 bin 800 konutu dönüştürüldüğünü söyleyen Göksu, 16 bin 400 konutu yıkıp yeniden inşa ederek yeni yaşam olanları oluşturduklarını söyledi. Türkiye’nin 2300 konutluk ilk ketsel dönüşüm projesinide mayıs ayında teslim edeceklerinin atını çizdi.

DÜNYA’NIN EN BÜYÜK ŞEHİR PARKI

Central Park, Hyde Park’tan sonra dünyanın en büyük üçüncü parkını yapacaklarını söyleyen Göksu, 50 bin konutu yıkarak yerine şehir parkı yapacalarını ve içerisinde 60 metrelik bulvarlar yer alacağını söyledi..

4 temel özelliği olan şehir kurgulanıyor.

ÖNCE TASARLA SONRA PLANLA

Esenler’de 4 temel özellik göz önünde bulundurularak şehirler kurgulanıyor. Similasyonlar aracılığıyla önce tasarım yapıp daha sonra planlama yapılıyor. Etrafı sitelerle değil, Sosyolojik ve kültürel dayanışmanın olacağı mahalle kültürüyle çevrilmiş şehirler kurgulanıyor.

FITRİ ŞEHİR

İkinci özelliğinde ise toprağa yakın olarak Fıtri şehirler tasarlanıyor. Gökdelen ve yüksek binaların olmadığı ve cami kültüründen oluşan şehirler..

TEKNOLOJİK ŞEHİR

Üçüncü özelliğinde akıllı evlerin olduğu, teknolojin yoğun olarak kullanıldığı yapılar tasarlanıyor. Teknolojinin sosyalleşmenin önüne geçmememesine de dikkat ediliyor

EKOLOJİK ŞEHİR

Dördüğncü özelliği ise; şehirde yaşayan insanlara mali yük getirmeyecek ekolojik şehir olacak. Kişi başına düşen yeşil alan 1 metreden 21 metreye çıkarılıyor. Esenler’de hayata geçirilen şehir konsepti 2023 yılında tamamlanması planlanıyor..

Sabah/Çiğdem MEN