İnşaat malzemeleri sanayi üretimi Şubat’ta yüzde 16 arttı!

İnşaat malzemeleri sanayi üretimi Şubat'ta yüzde 16 arttı!

Türkiye ekonomisinin son 10 yıldır adeta itici motoru olan inşaat sektörü, hem konut hem malzeme üretiminde büyümeye devam ediyor. İnşaat malzemeleri sanayi üretimi Şubat’ta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16 artış gösterdi

SİPARİŞLER ETKİLİ OLDU
İnşaat Malzemeleri Sanayicileri Derneği (İMSAD) tarafında yayınlanan nisan ayı Sektör Raporu’na göre, sanayi üretimindeki artışta iç piyasa satışlarındaki ve iç piyasa siparişlerindeki artış etkili olurken, ihracat zayıf kalmaya devam etti. 2016 yılı Ocak-Şubat döneminde ise inşaat malzemeleri sanayi üretimi 2015 yılı Ocak-Şubat ayı dönemine göre yüzde 8,9 artış gösterdi. 2016 yılı Şubat ayında, 26 üründen 23’ünde üretim geçen yılın Şubat ayına göre yükselirken, yalnızca üç üründe üretim geçen yılın altında kaldı.

EN FAZLA HAZIR BETON, ÇELİK BOYALARIN ÜRETİMİ ARTTI
En yüksek üç üretim artışı hazır beton, çelik boru ve profiller ile boyalar olurken, metal kapı ve pencereler, tuğla ve karolar, merkezi ısıtma radyatörleri, çimento, kireç ve alçı üretimleri geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20’nin üzerinde artış gösterdi. Diğer tüm sektörlerde de önemli üretim artışları gerçekleşirken, üretimin gerilediği üç sektör musluk ve vanalar, teknik camlar ile diğer doğramacılık ürünleri oldu.

İHRACAT RAKAMLARI GERİLEDİ
İnşaat malzemeleri ihracatı şubat ayında geçen yılın şubat ayına göre yüzde 14,6 gerileyerek 1.289 milyon dolara indi. Pazarlardaki bozulmanın devam eden etkisiyle 2015 yılında ihracatta yaşanan gerileme yeni yılın ilk iki ayında da yüksek oranlı olarak devam etti.
İhracat 2016 yılında da gerileme eğilimine devam ederken yılın ilk iki ayında ihracat yüzde 17,8 oranında düştü. Bu düşüş ile birlikte yıllık ihracat (2015 Şubat – 2016 Şubat arasındaki dönemde) 16,49 milyar dolara geriledi.

İTHALAT ŞUBATTA % 13,0 ARTTI
İnşaat malzemeleri ithalatı ise şubat ayında geçen yıl aynı aya göre yüzde 13,0 artarak 816 milyon dolar oldu.
İthalat yeni yılın ilk iki ayında da yüzde 14,3 yükselme gösterdi. Yeni yılın ilk iki ayında ithalat artış gösterirken, buna bağlı olarak yıllık (Şubat 2015 – Şubat 2016 arasındaki dönem) ithalat 9,23 milyar dolara yükseldi.

MALİYET ARTIŞI YÜZDE 6,4 OLDU
2015 Mart-2016 Mart ayları arasındaki 12 aylık dönemde bina inşaat maliyetleri yüzde 6,4 arttı. Aynı dönemde işçilik maliyetleri yüzde 9,2 yükselirken bu artışa yeni yıldaki asgari ücret ve diğer ücret artışları etkili oldu. Aynı dönemde inşaat malzemeleri maliyeti ise yüzde 5,6 artış gösterdi.
Taraf