Kira artışı ÜFE oranları hesabı Mayıs 2016!

Kira artışı ÜFE oranları hesabı Mayıs 2016

Üretici fiyat endeksi(ÜFE), her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan enflasyon oranları arasında yer alıyor. Bu oranlar kira artış hesaplamalarında kullanılıyor. İşte kira artışı ÜFE oranları hesabı Mayıs 2016…

Kira artışı ÜFE oranları hesabı Mayıs 2016!
Kira kontratının senelik olarak yenilenmesi halinde kira bedelinde artış yapılıyor. Bu artışın nasıl yapılacağına ilişkin esaslar Borçlar Kanunu’nda açıklanıyor.

Kanunen tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyor ve bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanıyor.

Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirleniyor.

Kira artış hesaplamasında Üfe oranları kullanılıyor. Bu oranlar her ay Tüik tarafındna açıklanıyor. Peki Mayıs ayında ÜFE’ye göre kira artışı nasıl yapılır?

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre;Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,52 arttı.Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0,52 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 1,27 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,87 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,47 artış gösterdi.

Nisan 2016 verilerine göre kira bedelinde yüzde 5,47 oranında zam yapılacak. Buna göre kira bedelinizin 1000 TL olduğunu ve Mayıs ayında yenilendiğini düşünelim. Bu durumda ev sahibi Mayıs ayında en fazla 54,7 TL zam yapabilecek.

Dükkan kira zammı Mayıs 2016!

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com