Emlak vergisi ödemelerine 3 gün kaldı!

Gayrimenkul sahiplerini ilgilendiren yılda 2 taksitle ödenen emlak vergisinin ilk taksitinin ödeme dönemi 1 Mart itibariyle başlıyor. 1 marttan 31 Mayısa kadar devam edecek. Emlak Vergisi ödemeleri gayrimenkulun bulunduğu belediyelere yapılacak.

BirGün Gazetesi’nde yer alan habere göre emlak vergisi arsa arazi bina ve meskenlerden gayrimenkulun vergi değeri üzerinden alınıyor. Vergi değerini ise takdir komisyonları 4 yılda bir belirleniyor.

Son olarak 2017 yılında belirlenen vergi değeri, 2021’e kadar geçerli sayılacak. Emlak Vergisi’nin oranları ise binde 1 ila binde 3 arasında değişiklik gösteriyor.

Bir gayrimenkulu bulunan ve muafiyet şartlarını taşımayan herkesin emlak vergisi ödemesi gerekiyor. Emlak vergisinin ilk ve ikinci taksidini mutlaka belirlenen süre içinde tahsil edilmesi gerekiyor. Gecikme durumunda yüzde 1.40 oranında faiz uygulanıyor.

Kimler muaf?
Emlak vergisi ödemelerinden ev hanımları, hiç geliri olmayanlar, emekli maaşıyla geçinenler, engelliler, gazi ve şehitlerin dul ve yetimleri muaf olabiliyor. Bu kişiler brüt 200 metrekareyi aşmayan tek konutları için emlak vergisinden muaf sayılıyorlar.