Emlak vergisi 1. taksit ödeme tarihleri 2018!

 

1319 sayılı kanun gereğince Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm gayrimenkuller için emlak vergisinin ödenmesi gerekiyor. Bu vergiyi gayrimenkulün sahipleri ödüyor.

Taşınmaza paylı mülkiyet halinde malik olanlar hisseleri oranında mükellef oluyor. Elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen sorumlu oluyor.

Emlak vergisinde tek mesken muafiyeti de bulunuyor. Kanun gereğince 200 metrekare büyüklüğü geçmeyen ve geliri olmayan tek ev sahipleri bir dilekçe ile belediyeye müracaat ederek emlak vergisi ödemelerinden muaf olabiliyor.

Vergi mükelleflerinin düzenli olarak vergilerini her sene ödemeleri gerekiyor. Vergi ödemeleri senede iki eşit taksit halinde yapılıyor. Peki 2018 emlak vergisi ilk taksiti ne zaman ödenecek? diyorsanız işte yanıtı..

Emlak vergisi 1. taksit ödeme tarihleri 2018!

Emlak vergisi için ilk taksit ödemeleri 1 Mart itibari ile başlayacak. İlk taksit ödemeleri 31 Mayıs 2018 tarihinde sona erecek. Vergide ikinci taksitler ise 1-30 Kasım tarihleri arasında alınacak.

Emlak vergisi 2018 ne kadar?

Emlak vergisi için ödenecek bedel, gayrimenkulün değeri üzerinden emlak vergisi oranlarının hesaplanması ile bulunuyor. Bu bedel büyükşehirde yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyır. Emlak vergisi 2018 oranları şu şekilde sıralanıyor:

Türü         Normal yöre Büyükşehir
Mesken       Binde 1         Binde 2
İşyeri          Binde 2         Binde 4
Arsa           Binde 3          Binde 6
Arazi          Binde 1          Binde 2

 

Emlak vergisi beyannamesi örneği 2018!

Özge ÖZDEMİR ÇOLAK/Emlaktagundem.com