Ekonomi yönetimi büyüme, yatırım ve istihdama odaklandı!

2016 eylem planı

Türkiye’yi yüksek gelir grubuna çıkaracak hedefleri belirleyen ekonomi yönetimi, 2016-2018 yol haritasında ‘büyüme, yatırım ve istihdama’ odaklandı. Bu yıl 450 milyar liralık yatırım yapılacak. 3 yılda 2 milyon kişiye iş kapısı açılacak.
2008 küresel krizinin ardından 6.5 milyon kişiye iş yaratan Türkiye ekonomisi, yeni belirlenen yol haritasında da, yatırıma, büyümeye ve istihdama odaklanacak. Dün revize edilen Orta Vadeli Program’da (OVP) Türkiye’yi yüksek gelir grubuna çıkaracak hedefler belirlendi. Bu yıl kamu ve özel sektör toplam 450 milyar liralık (150 milyar dolar) yatırım yapacak. 2016-2018 arasında yaklaşık 2 milyon kişiye istihdam sağlanacak. Büyüme beklentileri yükselirken, 2017 işsizlik öngörüsü tek haneye çekildi. 2016 sonunda 26 milyon 655 bin olan istihdam sayısının 2018 sonu itibarıyla 28 milyon 604 bine çıkması öngörülüyor.

 


DAHA FAZLA BÜYÜME
Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 2015 için yüzde 3 olarak öngörülen büyümenin yeni OVP’de yüzde 4’e yükseltildiğini, 2016 için büyüme beklentisinin 4.5, 2017 ve 2018 için de 5 olarak belirlendiğini bildirdi. 2015 için yüzde 10.5 olarak öngörülen işsizlik oranının yeni OVP’de 10.2’ye çekildiğini, program dönemi sonunda ise işsizlik oranının yüzde 9.6’ya düşmesinin beklendiğini açıklayan Başbakan Yardımcısı Şimşek, 2015 için öngörülen enflasyon oranının ise yeni OVP’de yüzde 8.8’e yükseltildiğini bildirdi. Türkiye’nin temellerini daha da sağlamlaştıracak çok kapsamlı bir Orta Vadeli Program ile yollarına devam ettiklerinin altını çizen Şimşek, “Bu programda mali disiplin, büyüme potansiyelinin artırılması, enflasyonun düşürülmesi, cari açığın daha da aşağı çekilmesi temel öncelikleri oluşturmaktadır” dedi.
SINIF ATLAYACAĞIZ
2016 Yılı Eylem Planı’na ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Şimşek, planın temel amacının, güçlü ve sürdürülebilir büyüme ile Türkiye’nin yüksek gelir seviyesine ulaşması olduğunu söyledi. Türkiye’nin, AK Parti hükümetleri döneminde, orta-alt gelir grubundan üstorta gelir grubuna yükseldiğini vurgulayan Şimşek, “Şimdi Türkiye, bu yeni reform programı ile üst gelir grubu ülkeler arasına girecek. Dolayısıyla reform programının esas amacı, Türkiye’ye tekrar sınıf atlatmaktır, güçlü ve sürdürülebilir büyümeyi yakalamaktır” değerlendirmesinde bulundu.

ATAMADA LİYAKAT ESAS
Merkez Bankası Başkanı ile Hazine Müsteşarı atamalarına yönelik bir soru üzerine de Şimşek,”Bütün atamalarımızda liyakati esas alacağız, bundan sonra da böyle olacaktır” dedi. Şimşek son dönemde tartışma konusu olan trafik sigortaları konusunda çalıştıklarını söyledi.

İŞSİZLİK TEK HANEYE İNECEK
İşsizlik oranlarının Orta Vadeli Program’daki verilerini paylaşan Şimşek, önümüzdeki dönemde işsizliğin azalma eğilimine gideceğini düşündüklerini belirtti. Program döneminde uygulanacak politikalar sonucunda, işgücüne katılım oranının 1.1 oranında, istihdam oranının ise 1.3 oranında gerçekleşeceğini söyleyen Şimşek, “Bu nedenle program döneminde işsizlik oranlarımız tedrici olarak azalacak. 2015 yılında yüzde 10.2’ye ulaşacağını öngördüğümüz işsizlik oranı dönem sonunda 9.6’ya inmiş olacak” diye konuştu.

 
Sabah

 

 

, , , , , , ,

Hemen Teslim 5 proje