19 Mayıs Stadı’nın yıkımları bu yıl içinde başlayacak!

melih gökçek

ANKARA Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Mimarlar Odasının 22 seneden beri tek amacı var; o da Ankara’da Büyükşehir Belediyesine iş yaptırmamaktır” dedi. Başkan Gökçek. Büyükşehir Belediyesi’nin yapacağı projeler ile gündeme dair bir çok konuda soruları yanıtladı.

Sunucu Karcı’nın. “Hıdırlıktepe. Atıfbey. İsmetpaşa Kentsel Dönüşüm Projesi ile yeniden inşa edilecek bölgeyi muhafazakarların tercih edeceğini düşündüğünüzü söylemeniz nedeniyle Mimarlar Odası’nın sizi mahkemeye vermesini nasıl değerlendiriyorsunuz? sorusu üzerine Gökçek. “Mimarlar Odası, muhakeme açısından problem yaşıyor” dedi.

Muhafazakar demek suç mu?
Gökçek, “alt dar gelirliler” adım kullanarak konut yaptıklarını. bu mantıkla bunun da suç olması gerektiğini ifade ederek, “O zaman dar gelirlilere neden yapıyorsun demeleri lazım. O zaman orta gelirlilere, üst gelirlilere yapın deyin… Saçmalıyorlar. Muhafazakar demek suç mu? Gel sen de otur o zaman ama oturamazsın ki rahatsız olursun.

Hacı Bayram’ın ruhu seni sıkar. Bu kadar basit. Tamamen ideolojik. Bir de bana karşı psikolojik rahatsızlıkları var” şeklinde konuştu. Kendisine karşı olanların, aslında icraatlarından rahatsız olduğunu kaydeden Başkan Gökçek, “5 defa üst üste seçilmişim. Son sene 2 anket yapıldı. Bir tanesi de tamamen benim partime ve bizim icraatlarımıza karşı olan Gezici anket firması. İkisinde de en başarılı belediye başkanı seçildim bu sene. Bunu kabul etmek kolay değil tabii” dedi.

AOÇ ile ilgili, mahkemeden mimarlar odasına net karar

Başkan Gökçek, Mimarlar Odası’nın, Atatürk Orman Çiftliği ile mahkemeden yeni bir mağlubiyet daha aldığını belirterek şöyle devam etti “Atatürk Orman Çiftliğini ağızlarına sakız etmişlerdi. ‘Atatürk’ün vasiyeti var. Atatürk’ün vasiyeti çiğneniyor’ diye… Her şeye karşı çıkıyorlardı. Mahkeme net olarak karar verdi. Atatürk’ün vasiyetinde. AOÇ ile ilgili tek kelime yoktur. Aynı konuyla ilgili daha önce de Anayasa Mahkemesi benzer şekilde karar vermişti; “AOÇ’de kamu yararına her şey yapılabilir.’ Dolayısıyla Mimarlar Odası başta olmak üzere 6 oda ile Barolar Birliğinin açmış olduğu davalar ve 30-40 tane şalisi müdahale dava dilekçesinin hepsine, mahkemenin ders veren kararı oldu. Dolayısıyla bundan böyle istismar yapamayacaklar. AOÇ. Atatürk’ün vasiyeti gibi artık kendi kafalarında olan şeyleri icat edemeyecekler.”

Bana oy veren halkın istediğini yaparım

“Ankaralı bana oy verdi. İtimat etti. Ben bu projeleri Ankaralılara anlatarak oy istedim. Halk bana bu oyu verdi ve seçtivse, ben halkın istediğini yaparım” diye konuşmasını sürdüren Başkan Gökçek. “Diğerlerinin bağırmasının hiç önemi yok.

Ben, halkımızın istediğini yapmaya devam edeceğim” dedi. “5 dönemdir üst üste belediye başkanı seçilmenin büyük bir başarı olduğuna dikkat çeken ve neden ortak bir düzlemde buluşulmadığını” soran sunucuya Başkan Gökçek, “Bütün dünyada siyaset serttir. Sonuçta siyaset bir kavga işidir. Ama siyaseti ve kavgayı antidemokratik hale getirmemek lazım. Haklı olan ve kendi yaptığı doğru olan bir kişinin sinirlenmesi mümkün olmaz, daima mağlup olaıı sinirlenir. Siyasette ezginlik çekenler kavga ederler” karşılığını verdi.

19 Mayıs Stadı bu yıl içinde yıkılır
Stadyumla ilgili sorular üzerine, Ankara’nın en büyük eksikliklerinden birisinin stat eksikliği olduğunu belirten Başkan Gökçek, “Bu konuda Gençlik ve Spor Bakanı ile görüşmelerimiz var, inşallah 19 Mayıs Stadını yıkacağız, yerine 40-42 bin kişilik bir stat yapılacak” diye konuştu. Başkan Gökçek, Eryaman’a da yeni stadyum yapılacağını belirterek, “18 bin kişilik bir stat. İnşallah o da önümüzdeki yıl ortasında bitmiş olacak. Şu anda ihalesi yapıldı.

Nasip olursa önümüzdeki sene ortasında o güzel stadı Ankaralı’ya kazandırmış olacağız. Ümit ederim ki bu yıl içinde 19 Mayıs Stadı da yıkılır. yerine yenisi yapılır, sorun inşallah biter” diye konuştu.

Taşeron işçiler hükümetin konusu
Yayın sırasında, taşeron işçilerden kadroya alınmak için çok sayıda mesaj aldığını ifade eden sunucu Ufuk Karcıya. Başkan Gökçek, öncelikle taşeron işçilerinin durumunun, Hükümet’in bir çalışması olduğunu vurgulayarak, “Benim şahsi olarak alacağım veya almayacağım iş değil, Hükümet’in bir çalışması. Biz de neticeyi bekliyoruz” diye yanıt verdi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi
Başkan Gökçek. Twitter’dan yöneltilen. “Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi kaçak bir yapı mı?” şeklindeki soruya. “Bu söz külliyen yalan. Beştepe ruhsatlı. Ruhsatlı olduktan sonra da iskanı alman bir yer. Kaçak lafı, sadece kendileri kaçak olan adamların uydurduğu bir laf’ diye karşılık verdi.