Türkiye’nin yüzde 30’u riskli binada yaşıyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ortahisar ilçesine bağlı Kalkınma Mahallesi’nde kafede bir araya geldiği gençlere, çalışma hayatına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum, gençlerin geleceğin teminatı olduğunu söyleyerek, “Ülkemizin, şehirlerimizin geleceği sizin ellerinizde. O yüzdendir ki sizlerle yapacağımız her proje geleceğimiz için çok önemli.” dedi.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre; Kurum, AK Parti’nin 2002 yılından itibaren eğitimden çevreye kadar çeşitli alanlarda yaptığı çalışmaları anlattı ve sosyal belediyeciliğin önemine vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir süre önce 31 Mart seçimlerine ilişkin manifesto açıkladığını dile getiren Bakan Kurum, “Bu manifestoya baktığımızda hemen hemen 8 maddesi çevre ve şehirle alakalı. Hakkaniyet çerçevesinde şehirlerin 50, 100 yılını planlamalıyız.” diye konuştu.

Kurum, “Her gün bir bina yıkılması, istinat duvarı çökmesiyle karşı karşıya kalıyoruz ve ülkemizde yenilenmesi gereken 6,7 milyon konut var.” diye konuştu ve şunları söyledi;

“Bizim ülke olarak problemlerimizin başında terör geliyor. Maalesef biz büyümeyelim diye terörü başımıza bela ediyorlar ve sürekli bununla mücadele etmekle paramızı, enerjimizi, canımızı, vaktimizi her şeyimizi harcıyoruz. Hamdolsun terörde çok iyi bir noktaya geldik. Türkiye’deki terörist sayısını elle gösterebiliyoruz, artık o bombalama eylemleri yaşanmıyor, çok iyi bir noktaya geldik. Burada güvenlik güçlerimizin yaptığı mücadele, Sayın Cumhurbaşkanımızın iradesi çok önemli. Buna büyük bedel harcıyoruz, aynı kentsel dönüşüm de terör kadar önemli çünkü yenilenmesi gereken 6,7 milyon konut var. Bu ne demek biliyor musunuz? Türkiye’de 20 milyon konut varsa neredeyse yüzde 30’u. Yüzde 30’unun yenilenmesi gerekiyor, yüzde 30’u riskli binada yaşıyor demek.”

Konuya ilişkin 81 ilin valiliğine genelge gönderdiklerini belirten Kurum, şunları ifade etti;

“Bu genelge kasamında öncelikli olarak, ülke genelinde mekansal plan yapacağız. Şehirlerin büyüme öngörüsü, turizm, sanayi, tarım alanı gibi sektörleri içinde barındıran bir plan olacak ve yine şehir ölçeğinde de kentsel dönüşüm planı yapacağız. Bu planlamayla birlikte de şehrin öncelikli, acil ihtiyacı ne ise örneğin acil ihtiyaç yeşil alansa yeşil alan, altyapıysa altyapı, üst yapıysa üst yapı, kentsel dönüşümse kentsel dönüşüm işlerinden başlamak suretiyle belediye başkanlarımız bu işleri yapacaklar, biz de bakanlık olarak destek vereceğiz. Önümüzdeki 5 yıllık süreçte her yıl 300 bin konutu dönüştürmek suretiyle 1,5 milyon konutun da dönüşümünü gerçekleştiriyor olacağız.”