TOKİ faizsiz konut kredisi müjdesi verdi!

Hükümetin ikinci 100 günlük eylem planı arasında yer alan şehit aileleri, harp ve vazife malullerine faizsiz konut kredisi müjdesinin detayları belli oldu.

Sabah Gazetesi’nden Seda Tabak’ın haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Şehit Aileleri ile Gazi ve Vazife malulleri için faizsiz ve 20 yıl geri ödemeli konut kredisi verecek.

TOKİ bu yıl içersinde 260 milyon liralık faizsiz konut kredisi kullandırılmayı planlıyor. TOKİ, 2018 yılında 1.758 aileye 194 milyon TL’lik faizsiz kredi vererek, toplamda 23 bin 151 aileye 1 milyar 30 milyon TL faizsiz konut kredisi kullandırdı.

Kredi miktarı her yıl yıllık fiyat artış oranı kadar artış kaydediyor. Kredinin miktarı 2018 yılı için 194 milyon liraydı. 2019 için kredi sınırı 260 milyon lira olacak. Kredinin geri ödemesi, hak sahibinin her türlü tazminat dahil almakta olduğu maaşının dörtte biri tutarındaki miktarın Sosyal Güvenlik Kurumu’nca kesilmesiyle yapılıyor.

NASIL YARARLANILACAK?
TOKİ tarafından şehit ailelerine, harp ve vazife malüllerine, dul ve de yetimlerine faizsiz olarak verilen krediden yararlanabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilik İşlemleri Genel Müdürlüğü biriminden hak sahibi olduğuna dair belge alınması ve bu hak sahipliği belgesi ile Ziraat Bankası’na başvurulması gerekli. Şehit ailelerine verilen krediden yararlanılarak edinilecek konutlar için herhangi bir kısıtlama yok. Tapunun en fazla bir yıl önce alınmış olması kredi kullanılabilmesi için yeterli bir husus.

NELER GEREKLİ?
1-) Kredi istek dilekçesi
2-) Kredinin müştereken kullanılması halinde diğer hak sahiplerinin kredi kullanmaktan vazgeçtiklerini belirten noter onaylı feragatname
3-) SGK hak sahipliği belgesi
4-) Nüfus Cüzdanı fotokopisi
5-) Konuta ilişkin tapu senedi ve örneği ve yönetmelikte belirtilen diğer belgelerle kredi açılıyor.