İnşaat maliyetlerinin konut fiyatlarına henüz yansıtılmadığı bu dönem konut almak için en uygun dönem olarak görülüyor. Konut almak için en uygun dönem olduğunu söyleyen uzmanlar konut fiyatların yakın dönemde zamlanacağını belirtiyorlar.

Yeni Asır’ın haberine göre konut fiyatlarının yanı sıra devletin konut alıcısına sağladığı teşvik ve yeni düzenlemeler, “Şimdi ev almanın tam zamanı’ dedirtiyor. Özellikle oturmak için ev almak isteyenlerin bu dönemi kaçırmaması gerekiyor. İşte konut almayı cazip hale getiren
6 faktör…

1- FİYATLAR UYGUN
Konut maliyetlerinin henüz fiyatlara yansımamış olması yatırımcılara büyük bir avantaj sağlıyor.


2- TAPU HARCI İNDİRİMİNE DEVAM
2017 yılının Mayıs ayından beri uygulanan tapu harcı indirimi 31 Mart 2019 tarihine kadar devam edecek. Normalde binde 20 olarak alınan tapu harcı indirimle binde 15 olarak alınıyor.

3- KDV İNDİRİMİNDEN YÜZDE 10 KAR
Konut sektörüne yönelik katma değer vergisi (KDV) indimi de 3 ay uzatıldı. Buna göre, KDV oranları 31 Mart 2019’a kadar yüzde 18 yerine yüzde 8 olarak uygulanacak.

4- EMLAK KOMİSYON ORANI DÜŞÜRÜLDÜ
Geçtiğimiz yıl konut sektörünü hareketlendirmek için başlatılan teşviklerden biri de alım satım komisyonlarının yüzde 6’dan yüzde 4’e düşürülmesi olarak belirtiliyor. Eskiden satış bedeli üzerinden alıcı yüzde 3, satıcı yüzde 3 komisyon öderken bu oran her iki taraf için de yüzde 2 olarak belirlendi.

5- KONUT HESABINA DEVLET KATKISI ARTTI
Konut hesabı uygulamasında devlet katkısı 25 bin liraya yükseltildi. Konut hesabı açanlar, tasarruf ettikleri para oranında devlet katkısı alıyor. Uzun vadeli bir teşvik olan konut hesabını, konutu almadan en az 3 yıl önce açtırmak ve en az 3 yıl boyunca hesaba düzenli ödeme yapılması isteniyor.

6- 0.98’LİK KONUT KREDİ FAİZİ CAZİP
Kamu bankaları tarafından başlatılan İş Bankası ile Kuveyt Türk’ün de destek verdiği kampanya kapsamında üretici firmalardan ev alanlar için, 120 aya varan vade seçenekleriyle 500 bin liraya kadar konut kredilerinde yüzde 0,98 faiz oranı uygulanıyor.

,

Hemen Teslim 5 proje