TOKİ 50 bin konut projesine 621 bin başvuru yapıldı!

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın 50 bin sosyal konut projesi için başvurular devam ediyor. TOKİ Başkanı Ömer Bulut, projeye 621 bin kişinin başvuru yaptığını açıkladı.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın hayata geçireceği 50 bin sosyal konut projesine başvurular alınmaya devam ediyor. Yüzbinlerce vatandaşın uygun koşullarda ev sahibi olmak için başvuru yaptığı projede müracaatlar bu ayın 19’unda sona eriyor.

Kiradan daha düşük taksitler

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, katıldığı ana haber programında projeye başvuran sayısının 621 bin 513’e ulaştığını açıkladı. Bulut, ”Biz aslında kira öder gibi düşünüyorduk ama kiradan daha düşük oldu” dedi.

2+1 konutlara yoğun talep

Sosyal konut projesinde vatandaşlardan en fazla talep 2+1 konutlar için geldi. Yapılacak tüm konutların yüzde 64’ü de 2+1 evlerden oluşacak. 2+1 konutlar için aylık gelirin 4 bin 500 lirayı geçmemesi gerekiyor.

Başvuruları Nisan’ın 19’unda sona erecek olan, 67 ilde 140 proje ile başlatılan 50 bin sosyal konut projesi için geri sayım devam ediyor. Projede aylık takistler 388 liradan başlıyor ve 240 aya kadar vade seçeneği bulunyor.Projenin, en düşük peşinat miktarı ise 13 bin 968 lira. TOKİ 50 bin konut projesinin kuraları Mayıs ayında çekilmeye başlanacak.

Başkan Bulut açıklamalarına şöyle devam etti: ”Bugün itibariyle 621 bin 513 kişi bu projeye başvurmuş durumda. Bir takvim belirleyeceğiz ve bu takvim doğrultusunda da 140 projenin kuraları çekilerek inşaatlara başlayacağız. 7 bin küsur konutun da yüzde 15’ini de fiilen yapım sürecini başlattık. Konutlar az katlı zemin artı 5’i geçmeyecek nitelikte inşa ediliyor.”

TOKİ BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;

1- T.C. vatandaşı olması,

2- Projenin bulunduğu il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması,

3- Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması

4- Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması,

5- Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 4.800 TL olması gerekmektedir (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 4.800 TL olması gerekmektedir.) (3+1 Konut tipi hariç)

6- Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir.

7- Ayrıca, konut başvuruları yapacak vatandaşların;

  • 2+1 nitelikli konutlara başvuruda bulunanlar için 25 yaşını tamamlamaları;
  • 3+1 nitelikli konutlara başvuruda bulunanlar için 18 yaşını tamamlamaları gerekiyor.