Gayrimenkul Fonu piyasaları rahatlatacak!

Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak, piyasaların rahatlaması için Gayrimenkul Fonu’nun kurulacağı açıkladı. Yeni finansal modelle sorunlu varlıkların ayrılıp, bankaların, yerli ve yabancı yatırımcıların iştirak edeceği fonlarla yönetilmesi sağlanacak.

Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak, yeni ekonomik programa ilişkin açıklamalarında Gayrimenkul Fonu’nun kurulacağını açıkladı. Bankalar Birliği tarafından kurulacak yeni finans modeli ie sorunlu varlıkların ayrılıp, bankaların, yerli ve yabancı yatırımcıların iştirak edeceği fonlarla yönetilmesi sağlanacak.

Bakan Albayrak, ”Bazı sorunlu kredilerin, bankaların ve ulusal-uluslararası yatırımcıların iştiraki olan bilanço dışı fonlara devredilecek. Bu fonlar enerji girişim sermaye fonu ve gayrimenkul fonu.” açıklamasında bulundu.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) öncülüğünde yürütülecek çalışmayla ilerleyen günlerde gayrimenkul fonunun kapsamının ne olduğu ve ne zaman nereye gireceğinin açıklanması bekleniyor.

Gayrimenkul Yatırım Fonu Nedir?

Gayrimenkul Yatırım Fonu; Sermaye Piyasası Kanunu hükümleri uyarınca yatırımcılardan katılma payları karşılığında toplanan paralarla, pay sahipleri hesabına oluşturulan portföyü işletmek amacıyla Kurul’dan faaliyet izni alan gayrimenkul portföy yönetim şirketleri tarafından bir iç tüzük ile süreli veya süresiz olarak kurulan ve tüzel kişiliği bulunmayan mal varlığıdır.

Gayrimenkul Yatırım Fonları hakkında düzenlemeler ülkemizde Sermaye Piyasası Kurulu tarafından 2014 yılında yayınlandı. İlk fonlar 2015 yılında kurulurken 2016 yılının sonlarına doğru yatırımcılardan fona para toplanmaya başlandı.