TOKİ 50 bin konut 2019 kampanyasına yoğun talep var!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) 67 ilde 140 proje ile başlattığı 50 bin konutluk sosyal konut projesine vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. 6 Mart’ta taleplerin alınmaya başlandığı projedeki konutlarla ilgili bilgi almak ve şehirlerindeki projelere talep oluşturmak isteyen vatandaşlar, TOKİ’nin internet sitesini kilitliyor.

Milliyet Gazetesi’nden Duygu Erdoğan’ın haberine göre altyapı için dakika dakika güçlendirme çalışmaları yapılıyor. Yoğunluktan dolayı siteye erişim ve başvuru bilgilendirme formuna ulaşmak uzunca vakitler alabiliyor.

Vatandaşların yoğun talep gösterdiği konutların yüzde 64’ün alt gelir grubu için hayata geçirilen 2+1 konutlardan oluşuyor. Kalan yüzde 36’sı ise orta gelir grubuna hitap eden 3+1 konutlardan meydana geliyor. 3 yıl içinde hak sahiplerine teslim edilmesi planlanan konutlar, yatay mimari esas alınarak yükseliyor.


Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri 15-19 Nisan, en az yüzde 40 engelliler 8-12 Nisan, emekliler 25 Mart-5 Nisan, diğer başvuruların ise 6-22 Mart tarihleri olmak üzere taleplerin alınması 4 ayrı gruba ayrılsa da banka şubeleri yoğunluktan payını alıyor.

Başvurular için Ziraat ve Halk Bankası şubelerine giderek, 2+1 konutlar için 500 lira, 3+1 konutlar için 1.000 lira ön kayıt ödemesi yapması gerekiyor. Sosyal konut hamlesiyle İstanbul’da 5 projede toplam 6 bin 300 konut inşa hayata geçirilecek. İstanbul’daki konutların gerçekleştirileceği yerler şöyle açıklandı;

1- Tuzla Aydınlı
2- Başakşehir Ayazma
3- Silivri Alipaşa
4- Başakşehir Hoşdere
5- Başakşehir Kayabaşı

Başvuru için gerekenler;
1- TC vatandaşı olmak.
2- 2+1 konutlara başvuracakların projenin bulunduğu ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olmak.
3- TOKİ’den daha önce konut satın almamış olmak ve TOKİ’den konut kredisi kullanmamış olmak.
4- Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı evi olmamak.
5- Alt gelir grubu konutlarında aylık hane halkı geliri olarak en fazla net 4 bin 500 lira, İstanbul’da ise en fazla net 4 bin 800 lira gelire sahip olmak.
6- Bir hane halkı adına, yalnızca tek başvuru yapabilecek.

,

Hemen Teslim 5 proje