Konut kredisi ile ev almak için doğru zaman mı?

Konut kredisi faizlerinde düşüş devam ediyor mu? Konut kredisi ile ev almak için doğru zaman mı? Konut kredi faizlerinde son durum ne? İşte konut kredisi faizleri ile ilgili son durum…

Bankaların konut kredisi faiz oranları 2018’in yaz aylarında yaşanan kur krizi ile yükseliş göstermeye başladı. 2018’in ikinci yarısından sonra yükselen konut kredisi faiz oranları bazı bankalarda yüzde 3.5 seviyelerine kadar çıktı.

Konut kredisi faiz oranlarının yükselmesi ile ipotekli konut satışları hızla düşmeye başladı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) son açıkladığı verilere göre 2019 Ocak sonu itibariyle tüm yurttaki toplam konut satışları geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 24,8 düşüş gösterdi. İpotekli konut satışları ise yaklaşık yüzde 77,2 oranında azaldı. 2018 yılı Ocak sonunda toplam satışlar içerisindeki ipotekli konut satışları oranı yüzde 29,6 iken 2019 yılı Ocak sonu itibariyle bu oranın yüzde 9,0’a düştü.

Önce ipotekli konut satışlarında sonra da genel konut satışlarında yaşanan düşüş konut fiyatlarının artan maliyetlere karşısında sabit kalmasına neden oldu. Gayrimenkul sektörüne güvenin düşmesi ve konut satışlarının azalmasıyla birlikte konut stoklarını eritmek isteyen birçok firma ve müteahhit konut fiyatlarında indirim uygulamaya başladı.

Merkez Bankası’nın son açıkladığı konut fiyat endekslerine göre 2018 Aralık’ta, konut fiyatları bir önceki aya göre yüzde 0,01 düşüş gösterdi. Bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 9,69 artış kaydetti. Konut fiyatlarındaki düşüşün 2019’un ilk aylarında arttığı öngörülüyor.

TÜİK verilerine göre yarı yarıya yakın artan inşaat maliyetleri karşısında 2018 genelinde yeni konut için yeni yapı izinleri yüzde 53 azaldı.

Bu durum gösteriyor ki eldeki konut stokları satıldığında artan maliyetler ve azalan konut arzı karşısında önümüzdeki dönemde konut fiyatları su götürmez şekilde artacak.

Peki bu faizlerle konut kredisi alınır mı?
2018’in yaz aylarında zirveyi gören konut kredisi faiz oranları Ekim itibariyle düşüş ivmesine girdi. 2019 Şubat ayına kadar küçük oranlarda indirimlerle seyreden konut kredileri Şubat ayında özel bankaların faiz indirim çıkışı ile ciddi düşüş gösterdi. Konut kredilerinin seyri Mart ayında kamu bankalarının dev faiz indirimleriyle değişti. Bankaların konut kredisi faiz oranları ortalaması yüzde 1.87’ye geriledi.

KrediPazarı’nın araştırmalarına göre güncel olarak 10 yıllık vadede tabela konut kredisi faiz oranları aylık yüzde 1,28 ile yüzde 2,58 arasında değişiyor. Dosya masrafları hariç olarak 100.000 TL konut kredi için konut kredisi hesaplama yapıldığında 10 yıllık vadede aylık ödemeler 1.630 TL, 5 yıllık vadede ise 2.400 TL civarına denk geliyor.

Tüketici Fiyat Endeksleri (TÜFE) yüksek seviyelerini korkuyor. 2019 yılı Şubat ayında TÜFE bir önceki aya göre yüzde 0,16, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 1,23, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,67 ve on iki aylık ortalamalara göre %17,93 artış gösterdi.

Merkez Bankası dün açıkladığı Para Politikası Kurulu toplantı özetinde ekonomide dengelenme sinyalleri görülmeye başlasada faiz indirimi için risklerin devam ettiğini ve kesin bir iyileşme olmadan repo faizlerinin indirilemeyeceği vurgusunu yaptı.

Seçimler öncesinde kamu bankaları olan Ziraat Bankası, VakıfBank ve HalkBank’ın konut kredisi faiz oranları özel bankaların faiz seviyelerinin ve piyasa koşullarının oldukça altında seviyelerde. Uzmanlara göre söz konusu faiz oranları seçimler sonrasında bulunamayabilir.

Oturum amaçlı konut almak için konut kredisine ihtiyaç duyan tüketicinin kamu bankalarının konut kredisi kampanyaları devam ederken ve fiyat artışının yansıtılmadığı konut stokları bitmeden konut alımı için hızlı davranması faydalı olabilir.