“2023’e Doğru Türkiye’de Çevre ve Şehirciliğin Geleceği İstişare Toplantısı” sonrası alınan kararlar hakkında açıklamalar yapan Bakan Kurum, 2023’e kadar 250 bin yeni sosyal konut üretileceğini açıkladı.


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “2023’e Doğru Türkiye’de Çevre ve Şehirciliğin Geleceği İstişare Toplantısı” sonrası alınan kararların bulunduğu 24 maddeden oluşan sonuç bildirgesi hakkında açıklama yaptı.

Akşam Gazetesi’nde yer alan habere göre, il ve ilçe bazında hazırlanacak Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi ile insan ve çevre odaklı dönüşüm projelerinin hayata geçirileceğini dile getiren Kurum, “Mahalle kültürünün ve yatay mimarinin esas alınacağı bütüncül yaklaşım benimsenecek. Yılda en az 300 bin konut, 2023’e kadar 1.5 milyon, gelecek 20 yılda 6.7 milyon konut dönüştürülecek. Akıllı şehir uygulaması hayata geçecek” dedi.

2023 yılına kadar 125 bini kentsel dönüşümden olmak üzere 250 bin yeni sosyal konut üretileceğini dile getiren Bakan Kurum, “Şehit aileleri, gaziler ve vazife malulleri için faizsiz, 20 yıl vadeli konut kredisine devam edilecek. Kamusal alanların geliştirilmesini ve yatay mimariyi merkezine alan şehircilik anlayışıyla 2023’e kadar 250 bin bağımsız bölüm ülkemize kazandırılacak” diye açıklama yaptı.

, ,

Hemen Teslim 5 proje