Teşvik belgeli binalar vergi öder mi?

tesvik-belgeli-binalar-vergi-oder-mi
48 Seri Nolu Belediye Gelirleri Kanunu Genel Tebliği ile teşvik belgesi ile inşa edilecek binaların muafiyet olduğu vergi ve harçlar düzenleniyor. Peki Teşvik belgeli binalar vergi öder mi? diyorsanız işte yanıtı…

Teşvik belgeli binalar vergi öder mi?
Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan 48 Seri Nolu Belediye Gelirleri Kanunu Genel Tebliği 29 Eylül 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı.

İlgili kanunla teşvik belgesi ile inşa edilecek binaların muafiyet olduğu vergi ve harçlar düzenleniyor. Peki Teşvik belgeli binalar vergi öder mi? diyorsanız işte yanıtı…

Maliye Bakanlığı yatırım teşvik belgesi kapsamında inşa edilen binalara beş yıl süreli ile geçici emlak vergisi muafiyetinin esaslarını belirledi.

Resmi Gazete’de yayımlanan emlak vergisi kanunu genel tebliğiyle yatırım teşvik belgesi kapsamında inşa edilen binalara, inşalarının sona erdiği tarihi takip eden bütçeyılından itibaren beş yıl süre ile geçici emlak vergisi muafiyeti, binanın kısmen kullanılmaya başlanılması halinde kısmen kullanılmaya başlanılan kısımlar için uygulanacak.

Düzenlemeden, uygulamanın yürürlüğe girdiği 1 Ocak 2017 tarihinden sonra alınan yatırım teşvik belgesi kapsamında inşa edilen binalar faydalanabilecek.

yatırım teşvik belgesi kapsamında yapılan yatırımlar için iktisap olunan veya tahsis edilen arazi ve arsalar da yatırım teşvik belgesinin tamamlama vizesi yapılıncaya kadar geçici emlak vergisi muafiyetinden faydalanabilecek.

Emlak ve çevre temizlik vergisi yapılandırma 2016!
Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com