Tapu masrafları nedir?

ODY2ODE0OT-toprak-tapu-masraflari
Ev, işyeri gibi aşınmaz malların alım satım işlemleri için yalnız taşınmazın bedeli ödenmiyor. Tapu dairesinde yapılacak devir işlemleri için de belli oranlarda harç ödemesinin yapılması gerekiyor.

Söz konusu masraflar, işlemlerin nevi ve mahiyetine göre, değer esası üzerinden nispi veya maktu olarak alınıyor. Bu masraflar sadece alıcı tarafından değil, satıcı tarafından da ödeniyor. Ancak uygulamada taraflar arasında yapılan anlaşmaya göre bu masrafları sadece alıcı da ödeyebiliyor. Peki “Tapu masrafları nedir? Tapu masrafları nelerdir?” diyorsanız işte yanıtı..

Gayrimenkul tapu devir işlemleri için ödenecek tapu harçları gerçekleşen satış bedeli üzerinden hesaplanıyor. Belirlenen bu değerin binde 20’si alıcıdan, binde 20’si satıcıdan masraf olarak talep ediliyor.

Örneğin mesken tapu masrafı; 100 bin TL’lik satış değeri olan ev için ödenecek harç; 1 bin TL. Bu bedeli hem alıcı hem de satıcı ayrı ayrı ödeyecek. Toplam 2 bin TL + döner sermaye ücreti ödenmiş olacak.

Ayrıca ödenecek masraflar arasında tapu döner sermaye ücreti de bulunuyor. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün 2015 yılı Tarifesine göre, tapu döner sermaye bedeli yüzde 10,11’lik yeniden değerleme oranı ile 82,50 TL olarak belirleniyor.

Tapu randevusu nasıl alınır?

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*