TOKİ’nin kentsel dönüşümde önceliği deprem kuşağındaki konutlar!

dep

TOKİ Başkanı Ergün Turan, deprem kuşaklarına göre bir kentsel dönüşüm programının hazırlandığını belirterek, “170 bin 947 konutluk kentsel dönüşüm çalışmaları devam etmektedir” dedi.

Turan, yaptığı açıklamada, deprem kuşaklarına göre bir kentsel dönüşüm programının hazırlandığını kaydederek, şu ifadeleri kullandı:

“Bu çalışmamızda deprem riski yüksek şehirlerimizin barındırdığı tehlikeyi esas alarak, kentsel dönüşümde önceliğimizi deprem kuşakları olarak tespit ettik ve 170 bin 947 konutluk kentsel dönüşüm çalışmaları devam etmektedir. Kentsel dönüşümün başarılı olabilmesi için başta mülk sahipleri olmak üzere, tüm paydaşların bu işin önündeki engelleyici yaklaşımlardan uzak durması gerekiyor; çünkü artık bu gereklilik değil, zorunluluktur. Vatandaşlarımızın can güvenliğinin söz konusu olduğu bir süreçte, dönüşümden, daha geniş konutlar ve yüksek gelir elde etme fikrinin terk edilmesi gerekiyor. Kentsel dönüşüme, ‘Evler yıkılıp daha iyileri yapılıyor’ bakışının ötesinde yaklaşıyoruz. Mekansal bir dönüşümün ötesinde yaptığımız çevre düzenlemeleriyle, donatılarla, sosyal ihtiyaçlara da yanıt veriyoruz. Çocuklar, kadınlar, erkekler, tüm nüfus profillerine dönük sosyal ihtiyaçları düşünüyoruz. Dolayısıyla kentsel dönüşümle insanlarımızın sosyal hayata katılımlarını da önemseyerek kentsel ve sosyal dönüşümün birlikte yürütülmesini hedefliyoruz.”

TOKİ’nin deprem risk bölgelerine göre gerçekleştirdiği projenin detayları şöyle:

“TOKİ, 1. derecede deprem riski bulunan bölgelerde 48 Kentsel Dönüşüm projesi yürütüyor. Bu alanlarda yıkılması gereken ya da yıkımı gerçekleştirilen toplam 9 bin 294 konut bulunuyor. Dönüşüm kapsamında 29 bin 160 konutun ihalesi yapıldı ve inşası devam ediyor. TOKİ, 1. derecede deprem riski bulunan bu bölgelerde 49 bin 47 konutun inşasını planladı.

2. derecede deprem riski bulunan bölgelerde 51 proje yürütülüyor. Bu alanda yıkılması gereken ya da yıkılan 11 bin 263 konut bulunuyor. 19 bin 6 konutun ihalesi yapılarak inşası gerçekleştiriliyor. 2. derecede deprem riski taşıyan bölgelerde 42 bin 311 konutun inşası planlandı.

3. derecede deprem riski bulunan bölgelerde 19 proje yürütülüyor. Bu alanlarda yıkılması gereken ya da yıkımı gerçekleştirilen 11 bin 532 konut yer alıyor. 14 bin 274 konutun ihalesi yapıldı, inşası devam ediyor. TOKİ bu bölgede de 26 bin 852 konutun inşasını planladı.

4. derecede deprem riski bulunan bölgelerde 30 proje yürütülüyor. Yıkılması gereken ya da yıkımı gerçekleştirilen konut sayısı 11 bin 681. 25 bin 820 konutun ihalesi yapıldı, inşası devam ediyor. Bu bölgelerde 48 bin 64 konutun inşası planlandı.

5. derecede deprem riski bulunan bölgelerde 4 projede yürütülüyor. Yıkılan ya da yıkılması gereken konut sayısı 2 bin 526. 450 konutun ihalesi yapıldı, inşası devam ediyor. TOKİ bu bölgede 4 bin 673 konut planlandı.”

Zaman

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*