Necmettin Bitlis kimdir?

Necmettin Bitlis, 1 Aralık 1928 Malatya doğumlu. Ticaret Lisesi mezunu olup çalıșma hayatına 1955 yılında bașlamıștır.

Polisan Holding Yönetim Kurulu Bașkanı Necmettin Bitlis aynı zamanda; Polisan Kimya, Poliport, Polisan Tarım, Polisan Yapı, Șark Mensucat Yönetim Kurulu Bașkanlığı, Polisan Yapı Kimyasalları Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürüttü.

Ayrıca Malatya Eğitim Vakfı’nın Kurucu Üyesi, Dilovası Organize Sanayi Bölgesi Müteșebbis Heyeti Bașkanı ve TÜSİAD üyesiydi.

Necmettin Bitlis, daha önce verdiği bir röportajda iş yaşamını şu şekilde anlatmıştı:

“1900’lü yılların il çeyreğinde bölgedeki istilalar sebebiyle, Ermeni çetelerinin o dönemki katliamlarının yol açtığı travmanın etkisiyle ailem Bitlis’ten Malatya’ya yerleşmiş. Bitlis’i ilk defa 1986’da Merhum Turgut Özal ile birlikte gidip görme imkanı bulabilmiştim. Daha sonra 2011 yılında bir daha gittim Bitlis’e ve Bitlis’in tarihi güzelliklerini daha ayrıntılı görmek nasip oldu.”

Malatya’da 8 yaşındayken okul çıkışlarında babasının kumaş dükkanında gittiğini, bu sayede ticareti ve alışverişi erken yaşlarda öğrendiğini söyleyen Bitlis, 1942 yılında ise Malatya’dan İstanbul’a göç ettiklerini ve babasının da kumaş dükkanını Sultanhamamı’na taşıdığını dile getiren Bitlis, lisede okurken bir öğretmeniyle tartışması üzerine 10. sınıfta okulu bırakarak tamamen ticarete atıldığını anlattı.

Ancak ticaretin de belli bir süre sonra kendisini tatmin etmediğini, farklı işler yapmak, bir şeyler üretmek istediğini vurgulayan Bitlis, açıklamalarına şu şekilde devam etmişti:

Bu düşünceyle babama, Marshall yardımlarından faydalanarak bir üretim tesisi kurma fikrini açtım. Babam da ‘Hayır oğlum, biz tüccarız, alırız satarız, sanayicilik bizim işimiz değil’ diyerek teklifimi geri çevirdi. Ben ise her zaman işin imalat ve üretim tarafına hevesliydim. İplik alıp, Yeşildirek, Topkapı, Sağmalcılar’da dağınık dokuma tezgahlarında dokutmaya, dokumaları fabrikalarda boyatmaya ve dükkanımızda satmaya başladım. Daha ucuza mal ettiğim için kar marjını yükseltmeyi sağlamıştım.”

Necmettin Bitlis, tedavi gördüğü Acıbadem Hastanesi’nde vefat etti. Bitlis’in cenazesi 26 Ekim 2017 Perşembe günü İstanbul Teşfikiye Camii’nde kılınacak cenaze namazından sonra defnedilecek.