Mimarlar Odası’nın Melih Gökçek’e açtığı dava sonucu!

Mimarlar Odası'nın Melih Gökçek'e açtığı dava sonucu!

Tezcan Karakuş Candan ve arkadaşları, “Bizim robotun granit kafası, onu mahkemeye veren mimarlardan daha iyi çalışır” diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e açtıkları 100 bin TL’lik hakaret davasını kaybetti. Ayrıca Ankapark’ta hukuk dışı çalışıldığını belirterek Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek ve belediye yetkililerini görevi kötüye kullanmak iddiasıyla dava eden Mimarlar Odası’nın bu talebi de memur suçları savcısı tarafından reddedildi.

“HEPSİ BİR YANA ROBOT BİR YANA”
Ankara’ya yapılan her projeyi dava ederek engellemeye çalışan Ankara Mimarlar Odası’ndan Ankapark’ın tanıtımı için Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) Kavşağı’na yerleştirilen otorobot heykeli de nasibini aldı. Her şeyi dava etmeyi kendilerine vazife bilen Ankara Mimarlar Odası’nın otorobotları da dava etmesinin ardından bir açıklama yapan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Neymiş, Oda’nın beylerinden, başkanlarından akıl soracakmışım. Hepinizin aklını toplasam benim robotun aklı kadar etmez. Sizden neyi soracağım. Neymiş. ‘Ankaralının hesabını soracakmış?’ Sen kimsin ki hesap soracaksın? Ankaralı adına konuşacaksan, girersin seçime alırsın boyunun ölçüsünü. Bizim robotun granit kafası, onu mahkemeye veren mimarlardan daha iyi çalışır”dedi.

KİŞİ BAŞI 20’ŞER BİN LİRA İSTEDİLER
Başkan Gökçek’in bu sözlerini hazmedemeyen Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan ve 4 arkadaşı Ankara Adliyesi’ne giderek Gökçek hakkında 100 bin TL’lik tazminat davası açtı. Kişi başı 20’şer bin TL talep eden Tezcan Karakuş Candan ve arkadaşlarının davasını inceleyen Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi davayı reddetti.

SAVCIDAN DİLEKÇEYE RET
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, ayrıca Ankapark’ta çalışmaların hukuk dışı olarak devam ettiğini belirterek Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve Büyükşehir Belediyesi yetkilileri hakkında görevi kötüye kullanmaktan suç duyurusunda bulundu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde bilgi ve belgeleri incelen Memur Suçları Savcılığı, Mimarlar Odası’nın talebini reddetti.

BÜYÜK İLGİ GÖRMÜŞTÜ
Transformers’ filmindeki robotlardan esinlenilerek yapılan granit heykel AOÇ kavşağına yerleştirilmiş ve büyük ilgi görmüştü.

Sabah Ankara