Meram 5 ayrı dönüşüm projesiyle örnek oldu!

Meram 5 ayrı dönüşüm projesiyle örnek oldu!

Bir yıl içinde 50 milyon metrekarelik alanda imar planı revizyonu gerçekleştiren Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, 5 ayrı bölgeyi kapsayan kentsel dönüşüm projeleriyle Türkiye’ye örnek oldu
Meram Belediye Başkan Toru, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde başlatılan kentsel dönüşüm seferberliğinde Konya’daki tek belediye olmaktan da mutluluk ve onur duyduklarını söyledi.

Belediye olarak kentsel dönüşümde her zaman öncü olduklarını vurgulayan Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca Türkiye genelinde afet riski altındaki binaların yenilenmesi amacıyla başlatılan kentsel dönüşüm seferberliğinde 81 ilden toplam 129 belediye içerisinde Meram Belediyemiz de yer aldı. Konya’da ilk kentsel dönüşüm hamlesini de biz başlattık ve 129 belediye içinde Konya’dan tek belediye olarak Meram Belediyesi’nin yer almasından dolayı onurluyuz.

Kentsel dönüşüm seferberliğine bir tuğla da biz koyduk” dedi.

10 BİN TAŞINMAZI KAPSIYOR
5 ayrı kentsel dönüşüm projesi kapsamında 1 milyon 200 bin metrekarelik alanda toplamda 10 bin taşınmazın sahibine hizmet vereceklerini açıklayan Başkan Toru, “Bu alanda 2 bin 800 parsel ve 2 bin 155 bina bulunuyor. Bunların çoğu yığma binalar ve 40-50 yıllık ekonomik ömrünü tamamlamış binalar. Vatandaşlarımızın daha konforlu, hayat standartları yüksek bir çevrede yaşaması amacıyla bu dönüşüm hamlesini başlatmış olduk” ifadelerini kullandı.

Meram’ın gelişimini hızlandırmak için belli noktalarda dönüşüm alanları belirlediklerini ifade eden Başkan Toru, “5 ayrı bölgede kentsel dönüşüm kararı aldık. 5393 sayılı Kanun kapsamında Çaybaşı ve Hacıfettah Mahallelerini kapsayan 24 hektarlık kentsel dönüşüm projesinde arsa sahibi vatandaşlarla sözleşme imzalama süreci devam ediyor.

Yine Aksinne mahallesini kapsayan 21 hektarlık alandaki kentsel dönüşümle ilgili de hak sahipleriyle sözleşme imzalama süreci sürüyor” diye konuştu.
Sabah