Megabank İstanbul’da yatırımlara faizsiz kaynak oluşturacak!

Megabank İstanbul'da yatırımlara faizsiz kaynak oluşturacak!

“Türkiye’nin faizsiz finans konusunda bir küresel merkez olması için Megabank’ın İstanbul’da kurulması bizim için çok önemli” diyen Başbakan Yardımcısı Şimşek müjdeledi: Bu yıl içinde bile kurulabilir.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, faizsiz İslam bankası çalışmaları hakkında, “Megabank’ın Türkiye’de kurulması için bir süredir bir çabamız var. Faizsiz bir çerçevede altyapı yatırımlarına kaynak oluşturacak, önemli, küresel bir bankadan bahsediyoruz” ifadelerini kullandı. Türkiye Katılım Bankaları Birliği’nin (TKBB) Genel Kurulu’na katılan Şimşek, “Endonezya da, merkez olmak için çaba içinde. En son Washington’da Endonezya, Türkiye ve İslam Kalkınma Bankası üçlü bir toplantı yapıldı. Önümüzdeki hafta Cakarta’da genel kurul yapılıyor. Orada da bu diyaloglarımıza devam edeceğiz” dedi.


500 MİLYON DOLARIN ÇOK ÜZERİNDE

Şimşek, Megabank’ın ortaklık yapısında Hazine ve İslam Kalkınma Bankası’nın olacağını belirtti. Endonezya’nın Megabank için 300 milyon dolar sermaye taahhüt ettiğini söyleyen Şimşek, Türkiye’de kurulması planlanan bankanın sermayesiyle ilgili de “Biz bizdeki banka için daha fazlasını taahhüt ettik. Şu anda net verilmiş bir karar yok, bölge ve dünyaya hitap edecekse büyüklük 300-500 milyon dolar olmaz” diye konuştu.

İDDİALI HEDEFLER VAR

Şimşek, “İlk Faizsiz Finans Koordinasyon Kurulu’nu martta yaptık. Kurumlarımıza sektörün gelişmesi için ödevler verdik. Merkez Bankası da bu alanı çalışacak” diye konuştu.

%15’LİK PAY İÇİN YENİ OYUNCU ŞART

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben ise, katılım bankacılığının büyüyerek 2023 yılında bankacılık sektöründen yüzde 15 pay alma hedefine ulaşması için yeni oyuncuların sisteme girmesi gerektiğini söyledi. Akben, yaptığı konuşmada “Aksi takdirde bu hedefe ulaşmak zor” diye konuştu.

BANK ASYA’YA HENÜZ TEKLiF YOK

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Şakir Ercan Gül de, Bank Asya için herhangi bir teklif olup olmadığına yönelik, “Teklif yok, şu an yok” dedi. Gül, söz konusu bankaya yönelik satış çalışmalarının devam ettiğini kaydetti. Şu an somut bir şey olmadığını aktaran Gül, “Teklifler olduğu zaman, somut hale geldiği zaman biz size haber vereceğiz. 29 Mayıs’taki süre sonuna kadar satışı deneyeceğiz, olmazsa tasfiye edilecek” ifadelerini kullandı.

Halk Katılım tekrar masada

Şimşek, gazetecilerin Halk Katılım’la ilgisi sorusuna da şu yanıtı verdi: “Halk Katılım Bankası’na ilişkin bir süreç zamanında başlamış, daha sonra bir fikir değişikliğine gidilmiş, şimdi tekrar konuyu masaya yatırıp bir karar vereceğiz.”
Akşam

, , , , ,