Konutlara ait çevre temizlik vergisi nasıl hesaplanır?


Konutlara ait çevre temizlik vergisi nasıl hesaplanır

Çevre temizlik vergisi belediyenin sunduğu çevre ve temizlik hizmetlerinin karşılığı olarak ödeniyor.Peki konutlara ait çevre temizlik vergisi nasıl hesaplanır? diyorsanız işte yanıtı…

Çöp vergisi olarakta ifade edilen çevre temizlik vergisi, belediyenin mücavir alan sınırları içinde bulunan ve katı atık toplama hizmetinden yararlanan konut ve iş yeri sahiplerinden alınan vergi olarak tanımlanıyor.


Taşınmaz malın sahibi tarafından değil, kullanıcısı tarafından ödenen verginin mükellefiyeti ise taşınmaz malın kullanılmaya başlanması birlikte başlıyor. İlk olarak vergisi ödemesi yapılmadan çevre ve temizlik vergisi beyanının yapılması gerekiyor.

Çevre temizlik vergisi beyanı, mükellef olunduğunda bir defa yapılıyor. Takip eden yıllarda binayı kullanan değişmediği sürece yeniden beyan verilmiyor.

Belediyeye ödeme işyerleri için iki eşit taksit halinde yapılabiliyor.Çevre temizlik vergisi ikinci taksit ödemeleri için son 6 gün bulunuyor.

Çevre ve temizlik vergisi konutlar ve işyerleri için farklı hesaplanıyor ve tahsilatı da farklı şekilde oluyor. Peki konutlara ait çevre temizlik vergisi nasıl hesaplanır? diyorsanız işte yanıtı…

2015 yılında konutlara ait çevre ve temizlik vergisi su tüketim miktarı esas alınmak suretiyle metreküp başına büyükşehir belediyelerinde 26 kuruş, diğer belediyelerde 20 kuruş olarak hesaplanıyor ve tahsil ediliyor.

İşyeri çevre temizlik vergisi sorgulama!

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

, , , , ,