İşyeri çevre temizlik vergisi sorgulama!

İşyeri çevre temizlik vergisi sorgulama
İşyeri için çevre temizlik vergisi iki taksit şeklinde bağlı olunan belediyeye ödenebiliyor. Peki işyeri çevre temizlik vergisi nasıl sorgulanır? İşte işyeri çevre temizlik vergisi sorgulama…

Çöp vergisi olarakta ifade edilen çevre temizlik vergisi, Belediye Gelirleri Kanunu gereğince ödenmesi gereken bir vergi olarak karşımıza çıkıyor.Konut, işyeri ve diğer şekillerde kullanılan yapılar için bu vergi ödeniyor.

Çevre temizlik vergisi, belediyelerin sunduğu temizlik hizmetleri için yatırılıyor.Vergi mükellefiyeti, taşınmaz malın kullanılması ile başlıyor.

Verginin mükellefleri taşınmazın sahibi değil, kullanıcısı oluyor. Eğer, taşınmaz malda kiracı varsa vergiyi ödemek ile zorunlu oluyor.Belediye Gelirleri Kanunu gereğince bu vergi, konut ve dükkanlar için farklı şekilde tahsil ediliyor. Konutlarda su faturasına yansıtılan çevre temizlik vergisinin, dükkanlar için belediyede ödenmesi gerekiyor.

Kasım ayında ikinci taksiti ödenmeye başlayan vergi için son gün 30 Kasım olup; hala ödeme yapmamış mükelleflerin önünde son 6 günü bulunuyor.Peki işyeri çevre temizlik vergisi nasıl sorgulanır? diyorsanız işte yanıtı..

İşyeri çevre temizlik vergisi sorgulama işlemi taşınmazın bağlı olduğu belediyeye gidilerek yapılabiliyor. İsteyenler çevre temizlik vergisi sorgulama işlemini belediyenin web sayfasından da yapabiliyor.

Ev için ne kadar çevre temizlik vergisi ödenir?

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com