Konut kredisi ile ev alırken dikkat edilmesi gereken 3 madde!

konut kredisi

Konut kredisi ile ev almadan önce iyi bir araştırma yapılmalı, bütçeye uygun seçenekler değerlendirilerek doğru banka seçimi yapılmalıdır. Peki konut kredisi ile ev alırken nelere dikkat edilmelidir?

KrediPazari.com’un derlediği bilgilere göre yapılacak olan araştırmayı beş ana başlık altında toplamak mümkündür.
1. Düşük Faiz Oranı
Kullanacağı krediye karar verme aşamasında olan tüketici için konut kredisi faiz oranının düşük olması ilk bakışta en avantajlı seçenek gibi görünür. Oysa kredi kullandırım esnasında tüketiciden alınan masrafların da hesaba katılması gerekir. Masraflar dahil faiz oranına bakarak tüketicinin bütçesine uygun, en hesaplı krediye karar verilmelidir.

2.Yeniden Yapılandırma
Masraflar dahil faiz oranının yanında faiz oranları düştüğünde yeniden yapılandırma yapabilen bankalar tercih edilmelidir. (Katılım Bankaları yeniden yapılandırma işlemi yapmamaktadır.) Yeniden yapılandırma ile düşük faiz oranından kredi ödemelerine devam edilebilir. Daha düşük taksit ödeyerek vadeyi uzatmak ya da vadeyi azaltarak toplamda ödenecek faizi düşürmek mümkündür.

3. Bütçe Hesabı
Tüketici satın almak istediği evin ekspertiz değerinin maksimum %75’ine kadar kredi kullanabilir. Kalan %25’lik kısmı nakit olarak karşılamalıdır. Nakiti olmaması durumunda kalan kısım için tüketici kredisi de kullanabilir. Ancak tüketici kredisi faiz oranlarının konut kredisi faiz oranlarından daha yüksek olduğu göz önünde bulundurulmalı ve kredi ödeme planı ona göre yapılmalıdır. Aylık ödenecek kredi taksitlerinin de bütçeye uygun olarak hesaplanması gerekir. Kredi taksitlerinin aylık gelirin %50’sini aşmaması tüketiciyi
kredi ödemerindeki gecikme riskine karşı korur. Ödemelerde gecikme yaşanması kredi notunu düşürür ve ilerleyen dönemde tüketicinin yeni bir kredi kullanma şansını azaltır.
KrediPazarı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*