Konut kredi faizlerinde düşüş trendi sürüyor!

Türkiye, kredi faizlerinde de düşüşün hızlandığı bir döneme girdi. Merkez Bankası verilerine bakıldığında konut kredi faizleri, 7 Eylül 2018’den bu yana en düşük seviyeyi yaşıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın cuma günü yaptığı, “Faizlerdeki düşüş iyi ama yeterli değil. Nisan ayında enflasyonun düşmesiyle faizlerin de çok daha sert düştüğünü göreceğiz” açıklaması ile önümüzdeki dönemin rotasını çizerken, faizdeki düşüş trendi devam ediyor.

Sabah Gazetesi’nin haberine göre Ağustos ayındaki kur saldırısının ardından açıkladığı Yeni Ekonomi Programı ile, ekonomide dengelenme sürecini başarıyla yöneten Türkiye, kredi faizlerinde de düşüşün hızlandığı bir döneme girdi.

Merkez Bankası verilerine göre 26 Ekim’de yüzde 29.28’e yükselen konut kredisi faizi, 8 Şubat’ta yüzde 23.55’e düşerek 7 Eylül 2018’den bu yana en düşük seviyeyi gördü.

Enflasyonda düşüşün hızlanmasının beklendiği önümüzdeki dönemde, faizdeki gerilemenin de belirginleşeceği belirtiliyor. Merkez Bankası’nın likiditeyi rahatlatmak için hafta sonunda attığı zorunlu karşılık oranlarını düşürme operasyonu benzeri hamlelerin bankaların elini rahatlatacağını belirten analistler, bu durumun faizlere de yansıyacağı görüşünde.