Konut kredi faizinin yüzde 0,65’e inmesi bekleniyor!

ekrem-demirtas

Yüzde 0,95 seviyesine gerileyen konut kredilerindeki faiz, inşaat sektörünü memnun etse de vatandaş bu oranın daha da düşeceğini düşünerek temkinli davranıyor. Beklenti ise konut faizinin yüzde 0,65’e inmesi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine konut faizlerindeki düşüş konut sektörüne doping etkisi yaptı. Konut kredilerinde faiz oranlarının yüzde 1’in altına, hatta 0,65 noktasına kadar inmesinin beklendiğini, bu gerçekleşirse sadece inşaat sektörünün değil, tüm ekonominin canlanacağını belirten İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, konut faizlerinin sektör için belirleyici unsur olduğunu ifade etti. Demirtaş, “Şu anda uygulanan faiz oranları yüzde 0,95-1 aralığında, ama piyasalarda yılbaşına doğru faizlerin yüzde 1’in altına düşmesi hatta yüzde 0,65’lere inebileceği beklentisi hakim. Daha fazla faiz düşüşü beklendiği için gayrimenkul sektöründe henüz istenilen hareketlilik sağlanamadı. Önümüzdeki aylarda bankaların daha fazla devreye girmesiyle de konut talebindeki artış gündemde kalacak gibi görünüyor” şeklinde konuştu.

BANKALAR ALDATIYOR
Faiz indirimlerinin uzun süreli olması gerektiğini vurgulayan Demirtaş, sözlerine şöyle devam etti: “Diğer yandan bankalar bir aldatmaca içinde. Faiz oranını düşük gösteriyorlar, ama ekspertiz ücreti, tahsis bedeli, dosya parası gibi eklentilerle faiz oranına en az yüzde 3 ilave alıyorlar. İşleme başlayan kredi taleplisi alım noktasında olduğu için vazgeçemiyor. Bu resmen aldatma. O yüzden hem faizlerin düşmesini hem de bu masrafların azaltılmasını bekliyoruz.” Demirtaş, tapu, alım-satım, belediye inşaat ruhsat, yol, kanal gibi katılım bedelleri ve oturma raporu harçlarında da indirim uygulanması gerektiğini ifade etti.

EMLAK SATIŞLARI HAREKETLENDİ
Malatya’da emlakçılar, bankaların kredi faizlerinin düşmesi nedeniyle emlak satışlarında hareketlenmenin yaşandığını söyledi. Emlakçı Cevdet Zafer, Malatya’da yaz aylarında emlak sektöründe ciddi sıkıntılarının yaşandığını fakat konut kredilerindeki faiz oranlarının düşüşünün piyasaları biraz da olsa hareketlendirdiğini belirtti. Zafer, “Yatırım adına kredi ile konut alan vatandaşlar ülkede meydana gelen olaylardan sonra borçlanıp ev veya arsa alıp alım pozisyonuna girmedi. Esnaf arkadaşlarımızla yaptığımız istişarelerde onların da bizimle aynı düşüncede olduğunu gördük” açıklamasında bulundu.
Karar