Mesken veya işyerini kiraya vererek gelir elde eden kimseler, kira gelir vergisi mükellefi oluyor. Bir sene boyunca elde edilen kira geliri için bir sonraki sene kira gelir vergisi ödeniyor.


2017 yılı içerisinde mesken ve işyerlerini kiraya veren taşınmaz mal sahipleri, istisna sınırından yüksek gelir elde ettiyse vergiden sorumlu tutulacak.

Vergiyi istisna sınırından düşük geliri olan kimseler ödemiyor. Bu sınır her sene yeniden belirleniyor. 2018 kira gelir vergisi istisna sınırı nedir?

Kira gelir vergisi mükellefi konutta 3 bin 900 TL’den, işyerinde ise 30 bin TL’den yüksek geliri olanlar oluyor. Kira gelir vergisi ödemesinden önce beyanname verilmesi gerekiyor. Kira gelir vergisi için beyannameler 1 Mart’tan 26 Mart akşamına kadar veriliyor.

Kira gelir vergisi ödeme tarihleri 2018!

-Kira gelir vergisi 1. taksiti 2018 ödemeleri 1 Mart’ta başlayacak, 31 Mart’ta sona erecek.

-Kira gelir vergisi 2. taksit ödemeleri ise 1-31 Temmuz tarihleri arasında yapılacak.

Kira gelir vergisi ödemeleri; Başkanlığın internet sitesi üzerinden anlaşmalı bankaların kredi kartları ile (Sadece GMSİ beyan edenler için), Anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak, Anlaşmalı bankalardan, Tüm vergi dairelerinden yapılabiliyor.

 

Özge ÖZDEMİR ÇOLAK/Emlaktagundem.com

 

, ,

Hemen Teslim 5 proje