Değer artış kazancı vergisi ödeme tarihleri 2018!

Değer artış kazancı vergisi, Gelir Vergisi Kanunu gereğince; edinim tarihinden itibaren 5 sene içerisinde elden çıkarılan taşınmaz mallar için ödeniyor.

Bu vergi için her sene istisna sınırı belirleniyor. Değer artış kazancında istisnadan yüksek geliri olan kimseler vergi mükellefi oluyor. 2018 yılı değer artış kazançlarına ilişkin istisna tutarı da belli oldu.

Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 80 inci maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan değer artışı kazançlarına ilişkin istisna tutarı, 2017 takvim yılı gelirlerine uygulanmak üzere 12 bin TL olarak tespit edildi.

Elde edilen kazancın istisna haddinden yüksek olması halinde vergi mükellefinin öncelikle beyanname vermesi gerekiyor.Vergi takvimine göre, beyannameler elde edilen gelir satışın yapıldığı yılı takip eden yılın Mart ayının 1 inci gününden 25 inci günü akşamına kadar veriliyor.

Değer artış kazancı vergisi ödeme tarihleri 2018!

İlk taksiti 1-31 Mart tarihleri arasında,

İkinci taksiti ise 1-31 Temmuz tarihleri arasında ödeniyor.

Vergi; Başkanlığın internet sitesi üzerinden anlaşmalı bankaların kredi kartları ile (Sadece GMSİ beyan edenler için), Anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak, Anlaşmalı bankalardan, Tüm vergi dairelerinden ödenebiliyor.

 

Özge ÖZDEMİR ÇOLAK/Emlaktagundem.com