Kanal istanbul hangi semtlerden geçecek?

Kanal İstanbul Projesi ile ilgili ÇED başvurusu uygun bulunarak güzergah belirlendi. Bakanlığın onay vermesi ile projeye başlanacak.

5 yılda tamamlanması planlanan Kanal İstanbul projesi kapsamında kanal kazısından çıkan malzemeler ile Marmara Denizi’nde Karadeniz’e doğru kanalın solunda 2 adet, sağında da 1 adet olmak üzere toplam 3 adet ada yapılacak.

60 Milyar Lira Yatırım Yapılacak
60 milyar lira yatırım ile hayata geçirilmesi planlanmakta olan projenin inşaat safhasında 5 bin, işletme safhasında ise en az bin kişinin istihdam edileceği öngörülüyor. Projenin tamamlanma sürecinin ise 5 yılı bulacağı yapılan tahminler arasında.

Kanal istanbul hangi semtlerden geçecek?
-Kanal güzergâhının yaklaşık 7.041 metrekarelik kısmı Küçükçekmece ilçesi sınırları içerisinde,

-Yaklaşık 3 bin 100 metrekarelik kısmı Avcılar sınırları içerisinde,

-Yaklaşık 6 bin 500 metrekarelik kısmı Başakşehir sınırları içerisinde

-Kalan yaklaşık 28 bin 564 metrekarelik kısmı ise Arnavutköy sınırları içerisinde kalıyor.

-Küçükçekmece Yat Limanı Küçükçekmece ilçesi sınırları içerisinde Küçükçekmece Gölü üzerinde,

-Sazlıdere Yat Limanı’nın 204 teknelik kısmı Başakşehir ilçesi sınırları içerisinde

-656 tekne kapasiteli ikinci kısmı Arnavutköy, Marmara Konteyner Liman alanı ise Küçükçekmece ilçesi kıyı şeridinde kanal güzergâhının başlangıç noktasında,

-Karadeniz Konteyner Liman alanı ise kanalın çıkış noktasında Arnavutköy ve Eyüp ilçelerinin Karadeniz’e olan kıyı şeritlerinde kalıyor.

-Proje kapsamında Karadeniz’de tesis edilecek olan dolgu alanı Çatalca ve Arnavutköy ilçeleri Marmara Denizi tarafında tesis edilecek olan adalar ise batıdan doğuya doğru sırasıyla Büyükçekmece, Beylikdüzü ve Bakırköy ilçelerinin Marmara Denizi’ne bakan kıyılarında yer alıyor.