Kanal İstanbul hangi duraklardan geçecek? İşte güzergahı!

Kanal İstanbul’un geçeceği duraklar belli oldu. 5 alternatif güzergah üzerinde çalışılan Kanal İstanbul’da kesin güzergah netleşti…

Habertürk Gazetesi’nde yer alan habere göre, İstanbul Boğazı’na alternatif olarak planlanan projede yapılan çalışmalar sonucunda güzergah belirlendi.

Marmara Denizi’ni Küçükçekmece Gölü’nden ayıran kıstaktan başlayarak, Sazlıdere Baraj Havzası boyunca devam eden ve sonrasında Sazlıbosna Köyünü geçerek Dursunköy’ün doğusuna ulaşıp Baklalı Köyünü geçtikten sonra Terkos Gölü’nün batısında Karadeniz’e ulaşan alternatif güzergâhın İstanbul Boğazına alternatif su yolu “Kanal İstanbul Projesi” için en uygun güzergâh olduğu belirlendi.

Detay mühendislik çalışmaları devam eden yaklaşık 45 kilometre uzunluğundaki Küçükçekmece Gölü – Sazlıdere Barajı – Terkos Doğusunu takip eden güzergâhın inşaat çalışmalarının 5 yıl içerisinde tamamlanması kaydıyla 100 yıl İstanbul‟a dolayısıyla Türkiye‟ye hizmet etmesi bekleniyor.

Kanal İstanbul projesi dahilinde tahkimat ve dolgu alanları, liman, yat limanı, ada teşkili kanalın işletilmesine yönelik acil müdahale merkezi, kanal giriş ve çıkış yapıları, gemi trafik sistemleri, acil durum rıhtımları gibi alt ve üst yapılar planlanıyor.

Avcılar, Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy ilçeleri sınırlarında yer alan Kanal İstanbul kapsamında yapılacak olan alt ve üst yapıların tamamı İstanbul ili, Avcılar, Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy ilçeleri sınırları içerisinde, kıyı yapılarından Karadeniz’de tesis edilecek olan dolgu alanı Çatalca ve Arnavutköy ilçelerinin, Karadeniz Limanı ise Arnavutköy ve Eyüp ilçelerinin Karadeniz’e olan kıyı şeritlerinde yer alıyor.

Marmara Denizi tarafında yapılacak adalar; batıdan doğuya doğru sırasıyla Büyükçekmece, Beylikdüzü ve Bakırköy ilçelerinin Marmara Denizi’ne bakan kıyılarında ve Marmara Limanı ise Küçükçekmece ilçesinin girişinde kanal güzergâhının başlangıç noktasında konumlanıyor.

5 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK

İstihdama büyük katkı sağlayacak projenin inşaat çalışmalarında yaklaşık 5 bin kişi, işletme aşamasında ise yardımcı tesisler de dahil olmak üzere toplam bin kişinin çalışması hedefleniyor.

 

İSTANBUL’A 3 YENİ ADA
Kanal İstanbul projesinin 5 yılda tamamlanması öngörülüyor. Proje kapsamında kanal kazısından çıkan malzemeler ile Marmara Denizi’nde Karadeniz’e doğru kanalın solunda 2 adet, sağında da 1 adet olmak üzere toplam 3 adet ada yapılacak.

 

KANAL İSTANBUL NERELERDEN GEÇİYOR?

Kanal İstanbul güzergâhının yaklaşık 7.041 metrekarelik kısmı Küçükçekmece ilçesi sınırları içerisinde, yaklaşık 3 bin 100 metrekarelik kısmı Avcılar sınırları içerisinde,
yaklaşık 6 bin 500 metrekarelik kısmı Başakşehir sınırları içerisinde, kalan yaklaşık 28 bin 564 metrekarelik kısmı ise Arnavutköy sınırları içerisinde kalıyor.

Küçükçekmece Yat Limanı Küçükçekmece ilçesi sınırları içerisinde Küçükçekmece Gölü üzerinde, Sazlıdere Yat Limanı’nın 204 teknelik kısmı Başakşehir ilçesi sınırları içerisinde ve 656 tekne kapasiteli ikinci kısmı Arnavutköy, Marmara Konteyner Liman alanı ise Küçükçekmece ilçesi kıyı şeridinde kanal güzergâhının başlangıç noktasında, Karadeniz Konteyner Liman alanı ise kanalın çıkış noktasında Arnavutköy ve Eyüp ilçelerinin Karadeniz’e olan kıyı şeritlerinde kalıyor.

Proje dahilinde Karadeniz’de tesis edilecek olan dolgu alanı Çatalca ve Arnavutköy ilçeleri Marmara Denizi tarafında tesis edilecek olan adalar ise batıdan doğuya doğru sırasıyla Büyükçekmece, Beylikdüzü ve Bakırköy ilçelerinin Marmara Denizine bakan kıyılarında yer alıyor.