Kanal İstanbul 2018’de başlıyor!

Belgrad’da “Türkiye-Sırbistan İş Forumu”nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kanal İstanbul projesinin 2018 başı gibi temelini atacağız.” dedi.

2011-2015 yıllarında yüzde 7,1 büyüyen ekonominin bu yılın ilk yarısında yüzde 5,1’lik bir büyüme kaydettiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin hedeflerine ulaşmada iyi bir noktaya geldiğini söyledi.

AA’da yer alan habere göre Erdoğan, “Türkiye, yüzde 100’lük bir büyüme oranına ulaşıyor. Esasen Türkiye’nin genel ekonomik görünümünde geçtiğimiz 15 yılda yaşanan değişim tam bir başarı hikayesidir.” dedi.

Dünyada en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı istediklerini dile getiren Erdoğan “Büyük çaplı proje ve yatırımlarımızı, iç ve dış çalkantılara müsaade etmeden kararlılıkla sürdürüyoruz. Nitekim geçtiğimiz sene her biri kendi alanlarında dünya çapında yatırımlar olan Osmangazi Köprüsü’nün, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün ve Avrasya Tüneli’nin açılışlarını yaptık” diye açıkladı.

Mart ayında dünyanın en uzun aralıklı köprüsü olacak Çanakkale 1915 Köprüsü’nün temelinin atıldığını söyleyen Erdoğan, ”İstanbul’da dünyanın en büyük havalimanının ilk etabının önümüzdeki yıl sonuna kadar hizmete alınması için çalışmalar devam ediyor” dedi.

Kanal İstanbul projesinin temelinin 2018’de atılacağı bilgisini veren Erdoğan, “İstanbul Boğazı’na paralel yeni bir kanal açılması başta olmak üzere ki ‘Kanal İstanbul’ dediğimiz, bu benim bir hayalim, hülyamdır. İnşallah bunun da büyük ihtimalle bu yıl sonu veya 2018 başı gibi temelini atacağız.” dedi.