İnşaatta yatırım planları sapmadı!

konut kredisi

Türkiye’de darbe girişimiyle ekonomiyi sekteye uğratmak isteyenlere inat, tüketici satışları ve yatırım hedefleri sapmadan devam ediyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) günlük yayımladığı bankacılık bültenlerine göre, 15 Temmuz’da 1 trilyon 573 milyar lira olan krediler toplamı, 21 Temmuz itibariyle 1 trilyon 600 milyar liraya yükseldi. Böylelikle 6 günlük sürede kredi artışı 27.4 milyar lira yükselmiş oldu. Bu kapsamda 15 Temmuz itibariyle 1 trilyon 585 milyar lira olan krediler 18 Temmuz’a 1 trilyon 583 milyara çıktı.

KREDİLER 1.6 TRİLYON LİRA
Bu rakam 21 Temmuz’a gelindiğinde ise toplam 1 trilyon 600 milyar liraya ulaştı. Mevduatlar da yükseldi. Yine 15 Temmuz itibariyle 1 trilyon 402 milyar lira olan mevduat, 21 Temmuz’da1 trilyon 426 milyara ulaştı. Öte yandan İnşaattan otomotive, teknolojiden gıdaya kadar iç piyasaya yönelik satışlarda birkaç ay öncesine kıyasla değişiklik olmadığını belirten reel sektör temsilcileri, bu yıl için planladıkları yatırım hedeflerinde de değişiklik olmadığını bildirdi. Ağaoğlu, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası 25 milyon liralık satış yaptı. Emlak Konut’da konut satışlarını rahatlatmak için devreye girdi. İşte reel sektör temsilcilerinin görüşleri:

ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan, son günlerde yaşanan olumsuz olayların etkisinin, hem borsa da hem döviz tarafında atlatılmış göründüğünü kaydetti. Baygan, “Gayrimenkul güven endeksindeki yükseliş ve siyasi ortamda sağlanan birliktelik iş dünyasının kolayca toparlanmasını sağladı. Biz ERA Gayrimenkul Franchise olarak, darbe girişiminin yaşandığı sıcak iki günden sonra başvuru sayımızda artış yaşadık. Bu da bize iş dünyamızın çok dinamik olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

KLK YAPI Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Atakan Kulak, işlerini aksatmadıklarını belirterek, şunları söyledi: “Plan ve programımızda herhangi bir revize olmadığı gibi, müşteri tarafından da bir duraksama, talepte olumsuz bir yaklaşım ya da tereddüt yok. Biz ülkemizin iradesine ve ekonomimize olan güvenimiz doğrultusunda hız kesmeden çalışmaya devam ediyoruz. Bundan sonra da yurtiçi ve yurtdışı yatırımlarımız ve süren inşaatlarımızla hizmet etmeye, ekonomimize fayda sağlamaya devam edeceğiz.”

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, 15 Temmuz sonrasında yarısı Körfez ve yarısı Türk müşteriler olmak üzere 25 milyon liralık satış yaptığını söyledi. Körfez yatırımcılarının Türkiye’ye duyduğu güveni yineleyen Ali Ağaoğlu, bu yıl 4 proje için 3 milyar dolar yatırım yapacaklarını kaydetti. Ali Ağaoğlu, 15 Temmuz sonrası Suudi Arabistan, Dubai, Katar, Kuveyt’teki yatırımları iki gün boyunca aradığını ve Türkiye’ye güven mesajı verdiklerini söyledi.

Hamide HANGÜL/Karar