İnşaat sektöründe vasıflı eleman sıkıntısı MESYEB ile çözülecek!

BTSO İnşaat Konseyi,

İnşaat sektörünün tüm aktörlerinin yer aldığı konsey, öncelikli eylem planları arasında bulunan vasıflı eleman meselesine BTSO tarafından hayata geçirilen Mesleki Yeterlilik, Sınav ve Belgelendirme Merkezi (MESYEB) ile çözüm bulmayı hedefliyor.
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) İnşaat Konseyi, ikinci tur çalışmalarına başladı. İnşaat sektörünün tüm aktörlerinin yer aldığı konsey, öncelikli eylem planları arasında bulunan vasıflı eleman meselesine BTSO tarafından hayata geçirilen Mesleki Yeterlilik, Sınav ve Belgelendirme Merkezi (MESYEB) ile çözüm bulmayı hedefliyor.

Çalışmalarına 2013 yılının son çeyreğinde başlayan BTSO İnşaat Konseyi, sektörde yol haritalarını belirlediği toplantılarına devam ediyor.

Oda Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen toplantıya BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Şakir Umutkan, İnşaat Konseyi Başkanı Ali Tuğcu, Yıldırım Belediye Başkan Vekili Şenol Şimşek, BTSO MESYEB Genel Müdürü Ramazan Karakök, kamu kuruluşları ve sektörde faaliyet gösteren firmaların temsilcileri katıldı. Toplantıda konuşan BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Umutkan, Türkiye’de ilk kez BTSO bünyesinde hayata geçirdikleri Sektörel Konsey yapılanmasının çalışmalarıyla sektörlere yön verdiğini ifade etti. Sektörlerin öncelikli eylem planlarını rapor haline getirdiklerini belirten Umutkan, bu raporları ilgili bakanlıklara ve kamuoyuna sunduklarını anlattı. BTSO İnşaat Konseyi’nin de öncelikli eylem planlarını gerçekleştirme noktasında önemli faaliyetlere imza attıklarını anlatan Umutkan, Konsey üyelerine sektöre ve kente yaptıkları büyük katkılardan ötürü teşekkür etti.

BTSO İnşaat Konseyi Başkanı Ali Tuğcu, Konsey üyelerinin öncelikli eylem planları doğrultusunda Bursa’da kentsel dönüşüm temasıyla ‘İnşaat Zirvesi’ düzenlenmesini amaçladıklarını, bu konuda da önemli temaslarda bulunduklarını söyledi.

Konseyin bir diğer eylem planı olan Bursa İnşaat Fuarı’nı geçtiğimiz Nisan ayında ‘Gayrimenkul Özel Bölümü’ ile gerçekleştirdiklerini hatırlatan Tuğcu, “BTSO öncülüğünde gerek katılımcı, gerekse de ziyaretçi sayısı açısından önemli bir fuar organizasyonu gerçekleştirildi. İnşallah önümüzdeki yıl çıtayı hep birlikte daha da yükselttiğimiz bir fuar düzenleyeceğiz. BTSO Yönetim Kurulu’na fuarcılık alanında kente vizyon katan çalışmalarından ötürü teşekkür ediyorum” diye konuştu. Ali Tuğcu, sektörde nitelikli eleman konusundaki sorunu da MESYEB’de çözüme kavuşturmayı hedeflediklerini dile getirdi. Tuğcu, “Bildiğiniz gibi inşaat sektöründe ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ zorunlu hale geldi. MESYEB’de sektörümüze yönelik 14 iş kolunda hizmet veriliyor. Sektörde faaliyet gösteren firmalarımızı ve çalışanlarını bu hizmetten yararlanmaya davet ediyorum” dedi. BTSO MESYEB Genel Müdürü Ramazan Karakök ise 25 Mayıs 2015 tarihinde yayımlanan tebliğe göre enerji, metal, inşaat ve otomotiv sektörlerindeki 40 meslekte, mesleki yeterlilik belgesinin zorunlu hale getirildiğini hatırlattı. Bu konuda düzenledikleri toplantılarda firmaları bilgilendirdiklerini belirtti.

İstanbul Gazetesi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*