İnşaat sektörü 2016’da planlanan yatırımları hayata geçiriyor!

inşaat sektörü

2016 yılına lansmanlarla başlayan gayrimenkul firmaları, yıl içinde Türkiye genelinde pek çok projeye adım attı. Faiz oranlarının aşağı yönlü hareketiyle satışların da hızla artması bekleniyor.

2013 yılı itibariyle ekonominin lokomotif sektörü olma iddiasını da ispat eden inşaat sektöründe, 2016 yılı için planlanan yatırımlar hızla gerçekleştiriliyor.

2013 yılının başından itibaren hızla toparlanarak, üçüncü çeyrekte Türkiye ortalamasının üzerinde büyüdü. Bu büyüme ivmesi ise 2016 yılına gelindiğinde artarak devam ediyor. 2014-2015 yıllarında yoğun olarak hissedilen küresel ekonomilerdeki dalgalanmalara ve jeopolitik risklere rağmen duruşunu koruyan sektörde yatırım artışı da devam ettirildi.

Gayrimenkul patronları Türkiye genelinde oluşturdukları yapılanmayı da artırıyor. Böylece markalı konut yatırımları İstanbul başta olmak üzere Ankara, İzmir, Bursa gibi büyükşehirler dışında çeşitli bölgelere de yayılıyor.

Düşüşler olağan

TÜİK konut satışı istatistiklerine göre, yılın ilk üç ayı artışla kapandı. Nisan ayı verileri ise düşüş yönlü olsa da 4 ay sonunda toplam 409 bin 812 konut satışı gerçekleşti. Bu da satışların geçen yılla paralel gittiğini gösteriyor. Ancak sektöre olumlu etkisinin hızla görüleceği belirtilen faiz düşüşlerinin de etkisiyle konut satışlarının artacağı ve yıl sonunda, 2015 rekoru olan 1 milyon 289 bin 320’yi geçerek 1 milyon 350 bine çıkacağı tahmin ediliyor.

Lansman yılı

Teknik Yapı İstanbul’daki proje hızına Denizli’yi de ekledi. Evora Denizli projesiyle aynı zamanda ilk kez Anadolu yatırımına da başlayan Teknik Yapı, yeni şehirlerle de ilgileniyor. Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım, gayrimenkul sektörünün 2016 yılma moralle başladığını belirterek, geçen yılın ilk çeyreğine göre yeni proje lansmanlarının da arka arkaya gelerek sektördeki durgunluğu kaldırdığını söyledi. Durbakayım, “Sektördeki satışların önümüzdeki dönemde daha da iyi olacağını umuyoruz. Özellikle merkez bankasının faiz oranlarında yaptığı indirim ile konut kredisi faiz oranlarının aşağıya doğru inmesi bu umudumuzu güçlendirdi. Bu süreç içindeki tek olumsuz gelişme mütekabiliyet kapsamındaki satışlarda oldu. Rusya’dan gelen konut alıcıların geri adım atması yabancı satışlarına sekte vursa da başta Suriye olmak üzere Körlez ülkelerindeki talepler bu kaybı kısmen telafi etti” diye konuştu.

Faaliyetler hızlandı

Artaş İnşaat ve Avrupa Konutları Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, 2016 yılının ilk 5 ayını verimli geçirdiklerini anlatarak, bu dönemde Avrupa Konutları Başakşehir ve Avrupa Konutları Atakent 4 projeleri ile ortak bir girişimle hayata geçirdikleri Vadistanbul Park projesini satışa sunduklarını söyledi. Çetinsaya, “3 projemizde de oldukça yoğun bir ilgiyle karşılaştık ve kısa sürede başarılı bir satış grafiği yakaladık. Aynı zamanda Avrupa Konutları Kale projemizi de tamamlayarak, tüm projelerimizde olduğu gibi erken teslim ettik. Satışına devam ettiğimiz Avrupa Residence Office Ataköy projemizin inşa çalışmalarında sona yaklaştık” dedi.

İnşaat sektöründe de ilk 5 ayda bir çok yatırıma imza atıldığına dikkat çeken Çetinsaya, “Bu aktif dönem ülke ekonomimizin lokomotifi olarak nitelendirilen inşaat sektörü açısından oldukça olumlu geçti. Ülke ekonomimiz ve inşaat sektörü açısından yılın devamının da ha reketli geçeceği kanaatindeyim. Biz de yılın ikinci döneminde sektördeki faaliyetlerimizi daha da artırarak yeni projelerimizi satışa çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

‘Çalışmaya devam’

Dap Yapı olarak 2016’nın ilk dönemini yeni proje hazırlıklarıyla geçirdiklerini vurgulayan Dap Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, arazi geliştirme ve mimari tasarım aşamalarına yoğun özen göstererek, ardından inşaat çalışmalarına başladıklarını ifade etti. Yılmaz, “Çoğu kez zamanından önce tamamlayıp teslime hazır hale getiriyoruz. Örneğin geçen hafta lansmana çıkardığımız Taksim Petek projemizi hemen teslim avantajıyla alıcıya sunduk. Başka bir deyişle, alıcı ve yatırımcı, İstanbul’un göbeğinde, hemen taşınıp oturabileceği bir projeyle buluştu” diye konuştu. Yerli ve yabancı alıcı-yatırımcı nezdinde gayrimenkulün hala en güvenilir liman olma özelliğini koruduğunu anlatan Yılmaz, sektörle ilgili şu değerlendirmeleri yaptı: “2016’da 1.35 milyon adet civarı konut satılacağı öngörülüyor. Büyük potansiyel taşıyan yabancılara yönelik konut satışının ise 10 milyar dolara ulaşması bekleniyor. İnşaat sektörüne sarılmak, yapılan yatırımların durmaması gerekiyor. Ülkemizin içinde ve dışında gelişen olumsuzluklardan ekonomimizin etkilenmemesi adına hepimiz üstümüze düşeni yapmalıyız. Ülkemizde istikrarın devam etmesi halinde gayrimenkul sektörünün canlılığı artarak sürecektir. Birçok sektöre doğrudan ve dolaylı can veren inşaat sektörünün desteklerde ön planda tutulması, Türkiye ekonomisi açısından stratejik bir öneme sahiptir.”

Milliyet