Gayrimenkulde 7 günde tanıtılan projelerin yatırım değeri 6 milyar lira!

New York

Gayrimenkul sektörü ekonomideki yavaşlamaya rağmen yoluna devam ediyor. Sektörde son 7 günde tanıtılan projelerin yatırım değeri 6 milyar lirayı buluyor.

Ekonomideki yavaşlamaya rağmen gayrimenkul sektörü yoluna tam gaz devam ediyor. Son bir haftada açıklanan projelerin yatırım değeri 6 milyar lirayı buldu.

1-) Almanya’dan 400 milyon Euro
GLOBAL MD Portföy Yönetimi ile Almanya’nın gayrimenkul devi Bilfinger Real Estate Türkiye’de yatırım fonu kuracaklarını açıkladı. Global’in geçtiğimiz ay Mazaya Qatar ile imzaladığı 250 milyon dolar tutarındaki gayrimenkul yatırım fonuyla Ortadoğu sermayesinin Türkiye’ye yönlendirmesinin ardından, Bilfinger Real Estate işbirliğiyle kurulacak yeni fon ile sektöre Batı kaynaklı sermayenin girişinin de yolu açıldı. Avrupa kaynaklı 400 milyon Euro (yaklaşık 1 milyar 350 milyon lira) tutarındaki fonun büyük bir kısmının alışveriş merkezlerine, bir kısmının da endüstriyel tesis projelerine aktarılması planlanıyor.

www.globalmdportfoy.com.tr

2-) Türkerler’den 330 milyon dolar
İZMIR’de 2013 yılında Özelleştirme İdaresi’nden 80 milyon dolara satın aldığı 45 bin metrekarelik arazi üzerinde konut, ofis ve alışveriş alanları hayata geçirmeye hazırlanan Türkerler Holding, inşaat yatırımına da 250 milyon dolar harcayacak. Mahall Bomonti adlı projede, 466 konut, 590 ofis, 90 ticari birim bulunacak. 58 katlı bir kule ile 9’u tarihi toplam 12 bloktan oluşan projede daire fiyatları 320 bin liradan başlarken 1.7 milyar lira ciro hedefleniyor. Haziran 2019’da tamamlanması beklenen proje yüzde 1 KDV avantajına sahip.

http://mahallbomontiizmir.com/

3-) 1.2 milyar liralık dört proje geliyor
BAKIRCI Yapı, Basın Ekspres Yolu üzerinde 110 milyon lira yatırımla hayata geçireceği Serenity Plus projesi için ön talep toplamaya başladı. 154 konut, 51 ofis, 18 dükkandan meydana gelen projede 2+1 dairelerin fiyatları 338 bin liradan başlıyor. Projeyi 19 ayda tamamlayacaklarını söyleyen Bakırcı Yapı Yönetim Kurulu Başkam Bayram Sağlam bir yıl içerisinde 1.1 milyar lira hacminde üç proje daha başlayacaklarım belirtti. Sağlam “İstanbul’un çeşitli lokasyonlarında proje geliştirmek için görüştüğümüz arsa sahipleri de var” dedi.

www.bakirciyapi.com/

4-) Eroğlu Holding gayrimenkule 1 milyar lira daha yatıracak
HAZIR giyim sektöründe Colin’s ve Loft markalarıyla faaliyet gösteren Eroğlu Holding, gayrimenkul alanındaki yatırımlarını büyütme kararı aldı. Bugüne kadar yedi projeyi tamamlayan ve hali hazırda Seyrantepe’de Skyland İstanbul projesinin yapımım sürdüren Eroğlu yıl sonuna kadar üç yeni projeyi vitrine çıkaracak. Güneşli ve Kartal’da birer konut projesi hayata geçirecek olan grup Antalya’da ise AVM yatırımı yapacak. Üç projeye toplamda 1 milyar lira yatırım yapacaklarını açıklayan Eroğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu, “200 bin metrekarelik kiralanabilir alana sahip olacağız. 2017 yılında gayrimenkul yatırım ortaklı kurmayı hedefliyoruz” dedi.

700 REZİDANSI SATTI
800 milyon dolarlık yatırımla inşa edilen Skyland İstanbul projesini Ocak 2017’de tamamlamayı hedeflediklerini kaydeden Eroğlu, “Rezidans, ofis, otel ve bir alışveriş merkezinden oluşan projemiz 290 metrekare yüksekliğiyle İstanbul’un en yüksek binalarından biri olacak. Bin rezidansın yüzde 70’ini, 504 ofisin de yüzde 40’ını sattık” dedi.

eroglu.com/
5-) Kartal’a 545 konut yapacak
KİLER GYO, Anadolu Yakasında iki projeyi birden hayata geçiriyor. Kartal sahiline yakın bir noktada yer alan Towers ve Kordonboyu projelerini tanıtan firma, toplamda 400 milyon liralık yatırım değeri yaratmış olacak. 451 konutluk Referans Kartal Towers adlı projede daire fiyatları 260 bin liradan başlıyor. 1+1,2+1,3+1,4+1 ‘e kadar dört çeşit konut tipinin yer aldığı projede; daire büyüklükleri 49 ile 404 metrekare arasında değişiklik gösteriyor. 300 milyon lira yatırım bedeli ile hayata geçirilen Referans Kartal Towers’ta daire teslimleri Mayıs 2018’de yapılacak. Kiler GYO, Anadolu Yakası’ndaki ikinci yatırımı olan Referans Kartal Kordonboyu 100 milyon lira değerinde olacak. 94 konut ve 11 adet ticari ünitenin yer aldığı projede, büyüklükleri 63 ile 235 metrekare arasında değişen dairelerin fiyatları 272 bin liradan başlıyor.

www.kilergyo.com/

6-) Üç kız kardeşten 600 milyon lira değerinde iki yeni proje
GAYRİMENKUL ve enerji alanlarında faaliyet gösteren 3S Kale Holding, kentsel dönüşüm projelerine odaklandı. Kale Kilit’in kurucusu Sadık Özgür’ün girişimcilik hikâyesini takip eden kızları Sema Gürün, Sefa Çizer ve Sedakat Özgür, ‘3S Kale’ markasıyla İstanbul Avcılar ve Topkapı’daki kendi arazilerinde iki yeni proje yapacaklarını açıkladı. Şirket, 2016 sonbaharında İstanbul Üniversitesi Avcılar Yerleşkesi’nin arkasındaki 28 bin metrekare arsa üzerinde 350 milyon değerinde 532 konutluk projeyi satışa sunacak. 2017’nin ilk yansında ise Topkapı’da 250 milyon lira yatırım değeri olan ikinci projelerini tanıtacak olan 3S Kale, merkez lokasyonlarda bundan böyle her yıl iki proje geliştirmeyi hedefliyor.

http://www.3skale.com.tr/

7-) Evalpark’a 217 milyon lira
EVAL İnşaat, yeni projesi için Esenyurt’taki 43 bin metrekarelik araziyi seçti. Bin 100 konut ve 30 ticari üniteden oluşacak Evalpark İstanbul adlı proje 217 milyon lira yatırımla hayata geçirilecek. 1+1 ‘den, 3+1’e kadar farklı metrekarelerde 9 tip konut seçeneğinin yer aldığı projede fiyatlar 230 bin liradan başlıyor. 23 bin metrekaresi sosyal donatı ve peyzaj alam olarak ayrılan proje 24 ayda teslim edilecek.

www.evalpark.com

😎 Kılıçlar’dan 1100 dairelik yatırım
KILIÇLAR Group Bornova’da 400 milyon liralık konut yatırımına imza atacak. Biri 42 diğerleri 33 katlı toplam üç gökdelen için kolları sıvayan firma, Espada İzmir adlı projenin temelini önümüzdeki ay atacak. Balkonlu gökdelen daireleri, dört katı AVM, iki katı ofis olmak üzere toplamda bin 100 dairenin yer alacağı proje 100 dönüm yeşil alanın içinde yer alacak. Kılıçlar Group Yönetim Kurulu Başkam Yasin Kılıç, 2019 yılında tamamlanması planlanan projede 30 bin metrekare AVM alam ve 145 bin metrekare konut alanı olacağını söyledi.

www.espadaizmir.com

Sözcü