Gayrimenkul sektöründe büyüme yüzde 10’a yaklaşacak!

özenkuzu

GYODER’in de dahil olmasıyla 86 projeye ulaşan konut seferberliğinin sektörü eski günlerine döndüreceğini belirten Kuzu, 2015 yılı konut satış rakamlarının aşılacağını, büyümenin de yüzde 10’a yaklaşacağını öngördü.

 

Darbe girişiminin ardından ekonomiyi canlandırmak için seferber olan gayrimenkul sektörünün başlattığı ağustos ayı boyunca yüzde 0.70 faiz, 120 ay vade, yüzde 20 peşinat ve peşin alımda yüzde 20 indirim kampanyasının sektörü eski günlerine döndürmesi bekleniyor. Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın başlattığı, Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Derneği’nin (GYODER) destek vermesiyle birlikte 86 proje, 56 bin konuta çıkan kampanyanın satışları kısa sürede artıracağını öngördü. Kuzu “Bu çalışma ile gayrimenkul sektörü olarak eski günlerimize döneceğimizden şüphem yok” dedi.

 
‘BÜYÜME YÜZDE 10’U BULABİLİR’
Sektörün bu yıl, 2015’in 1 milyon 300 bin civarındaki konut satışını geçerek rekor kırmasının öngörüldüğünü, fakat yaşanan olayların bunu bir nebze engellediğini belirten Kuzu, “Yeni kampanyalar, uygun ödeme koşulları ve ekonominin tekrar normale dönmesi durumunda 2015 rakamlarını geçeceğimizi düşünüyorum. Ülke olarak içerisinde bulunduğumuz bu kötü günleri çabuk atlatacağız. Sektörümüz hâlâ ayakta ve dimdik duruyor” dedi. Kuzu Grup olarak yatırımlarına ara vermeden devam edeceklerini belirten Özen Kuzu, şantiyelerdeki tüm ekibin çalışmalara devam ettiğinin, hiçbir çalışanın işten çıkarılmadığının altını çizdi. Tüm bu yaşananlara rağmen gelecek dönemde de sektörün yine yüzde 5 ile 10 arasında büyüme göstereceğine inandığını belirten Kuzu, “Yeter ki ekonomik hayatımıza ve demokrasimize daha fazla sahip  çıkalım. Gün birlik ve beraberlik günüdür. Türkiye yükselmeye devam edecek, buna inanıyoruz” diye konuştu.

 
‘JUMEIRAH İLE GÖRÜŞME SÜRÜYOR’
Yabancı ortaklıklarının Türkiye’ye güveninin tam olduğunu vurgulayan Kuzu “Darbe girişiminin atlatılması Türkiye’de demokrasi bilincinin ne kadar güçlü olduğunu gösterdi. Bu bile yatırımcıların kaygı duymasını önleyecek bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Yabancı ortaklarımız ile işbirliklerimizde kesinlikle sorun yok. Karşılıklı güven ve istikrar temelinde devam ediyoruz” dedi.Uluslararası platformlarda Türkiye’yi anlatmaya devam edeceklerinin altını çizen Kuzu, 6 ile 8 Eylül arasında Dubai’de yapılacak Cityscape Fuarı’na katılacaklarını kaydetti. Ataköy’de hayata geçirdikleri Seapearl projesinde yer alan otel ve rezidans işletmesi için anlaştığı Dubai Holding üyesi Jumeirah Grup ile yeni yatırımlar konusunda görüşmelerinin devam ettiğini belirten Özen Kuzu, özellikle turizm alanında ilişkilerini geliştirmeyi hedeflediklerini aktardı. Kuzu, İran ve Cezayir’deki yatırımlarının da iyi yönde ilerlediğini ifade etti. Türk firmaları için uluslararası arenada çok ciddi fırsatlar bulunduğunu belirten Kuzu, yurtdışında Türkiye algısının güçlenmesi için devletin
desteğinin son derece önemli olduğunu ifade etti.

‘Seapearl kente değer katacak’
Kuzu, yaklaşık 2 milyar 700 milyon dolar yatırım değeriyle 2 etap halinde hayata geçirilen Seapearl Ataköy’ün İstanbul’a değer katacağını söyledi. Kuzu projenin yüzde 45’inin satıldığını, yabancıya satış oranının yüzde 20 olduğunu belirtti. Metrekare birim fiyatı 7 bin 200 dolardan başlayan projenin ilk etabında teslimler Temmuz 2017’de başlayacak.

Habertürk