Emlak vergisi son ödeme tarihi ne zaman?

Emlak vergisi son ödeme tarihi ne zaman

Gayrimenkuller için ödenmesi zorunlu olan emlak vergisi her sene iki eşit taksit halinde veriliyor.Peki emlak vergisi son ödeme tarihi ne zaman? diyorsanız işte yanıtı…

Emlak vergisi, tüm taşınmaz mal sahipleri tarafından devlete ödeniyor. Bir bina veya arazide paylı mülkiyet halinde malik olanlar hisseleri oranında mükelleftirler; Elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen sorumlu oluyor.

Emlak vergisi için ödenecek tutar, taşınmazın değeri ve emlak vergisi oranının hesaplanması ile bulunuyor.Emlak vergisi ödemeleri taşınmazın bağlı olduğu belediyeye yapılıyor. Farklı ildeki taşınmazın vergisi PTT havalesi ile ödenebildiği gibi, e-belediye sistemi ile de internet üzerinden yatırılabiliyor.

Emlak vergisi 1. taksiti Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödeniyor. 2015 yılı vergi takvimine göre verginin ilk taksit ödemeleri 1 Haziran’da son buldu.

Emlak vergisi 2. taksiti, 1. taksit ödemeleri bittikten 6 ay sonra Kasım ayında ödeniyor. Emlak vergisi 2. taksit ödemeleri 1 – 30 Kasım tarihleri arasında yapılıyor.buna göre emlak vergisinin son ödeme tarihi 30 Kasım oluypr.

İsteyen mükellefler verginin tamamını ilk taksit döneminde de ödeyebiliyor. Böylece Kasım ayında herhangi bir vergi borcu kalmamış oluyor.

Emlak vergisine tabi olmayanlar!

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*