emlak vergisi 2.taksit
Gayrimenkuller için ödenmesi zorunlu olan emlak vergisi iki eşit taksit halinde ödeniyor. İşte emlak vergisi 2.taksit ödeme zamanı..

Taşınmaz mal sahiplerinin ödemek ile mükellef olduğu vergilerin başında emlak vergisi bulunuyor.1319 sayılı kanun gereğince ödenmesi gereken bu vergi çevre temizlik vergisi gibi iki eşit taksit halinde verilebiliyor.

Vergi ödemelerinde meskenler için bazı muafiyetlikler bulunuyor. Geliri olmayan ve diğer koşulları taşıyan tek ev sahipleri belediyeye bir dilekçe ile müracaat ederek muaf oluyor.Ancak mesken muafiyetinden yararlanamayanlar ve diğer gayimenkul ahipleri vergilerini zamanında ödemek zorunda oluyor.


Vergi ödemeleri, gayrimenkullerin bağlı olduğu belediyeye yapılıyor. İsteyenler PTT havalesi ile veya anlaşmalı bankalar aracılığı ile vergi ödemesi yapabiliyor.

Verginin ilk taksit ödemeleri 1 Mart’ta başladı, 1 Haziran’da son buldu. Peki emlak vergisi ikinci taksiti ne zaman ödenir?

2015 yılı emlak vergisinin ikinci taksit ödemesi Kasım ayı içerisinde yapılacak. Emlak vergisi ödenmez geciktirilirse aylık gecikme faizi gecikmenin yaşandığı her ay için yüzde 1,40 oranında tahsil edilecek.

Emlak vergisinden muaf olanlar kimlerdir?

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

, , , , ,

Hemen Teslim 5 proje